Prevence šíření koronaviru
Vážení přátelé,
chceme vám všem popřát hodně sil a klidu při zvládání náročných situací v těchto dnech.
Koronavirové onemocnění COVID-19 je nové virové onemocnění postihující nejčastěji dýchací systém, které ve většině případů probíhá mírně. Při těžkém průběhu však může vést k celkovému selhání organizmu a nutnosti intenzivní péče. Příznaky onemocnění koronavirem jsou podobné jako u jiných sezónních onemocnění dýchacího traktu: horečka, kašel, dušnost celková slabost. Může se objevit také bolest v krku, rýma či průjem.
Lidé staršího věku, lidé s chronickými či závažnými onemocněními patří k nejohroženějším skupinám. Proto bychom se měli snažit o maximální dodržování preventivních opatření.
Do 24. března 2020 jsou v rámci karantény dovoleny:
1. cesty do zaměstnání nebo k výkonu podnikání
2. nezbytné cesty za rodinou
3. cesty k obstarání potravin, léků, hygienického zboží, krmiv pro zvířata, pro pohonné hmoty, do banky, na poštu
4. cesty do nemocnice nebo na polikliniku
5. cesty za neodkladnými úředními záležitostmi
Normálně budou fungovat policisté, zdravotníci, hasiči, sociální pracovníci včetně dobrovolníků, kněží, veterináři, řidiči MHD a rozvážkové služby.
Obracíte se na nás s dotazy, co máte, jako chronicky nemocní v současné situaci dělat. Všichni se musíme snažit podílet se na zabránění propuknutí paniky a na šíření nákazy. Důležité je také mít informace a řídit se doporučeními lékařů a nařízeními vlády.
- Pokud trpíte chronických onemocněním, mějte doma dostatek léků, které pravidelně užíváte. Využijte telefonické konzultace s lékařem, e recept. Využijte službu včetně dobrovolníků, pro vyzvednutí léků. Pokud o žádné možnosti k vyzvednutí léků nemáte, zavolejte nám. Pokusíme se Vám vyzvednutí léků ve Vašem regionu zajistit. Kontakty na nás jsou uvedeny pod článkem.
- Jsme organizací, která ve všech regionech sdružuje a realizuje aktivity po stovky osob. Vyzýváme naše regionální zástupce, aby, pokud je to v jejich možnostech, emailem kontaktovali své členy a informovali je o situaci, povzbudili je a případně jim byli nápomocni v zajištění služeb pro např. nákup, vyzvednutí léků ( využijte nabídky měst, služeb, dobrovolníků, policie)
- Pokud nemusíte vycházet, zůstaňte doma.
- Návštěvy u lékařů – mnoho praktických lékařů i lékařů na odborných pracovištích v nemocnicích má omezený provoz. To znamená, že řada vyšetření, operací, která nejsou akutní je odložena na pozdější dobu. Na každé pracoviště, kde jste byli objednáni telefonujte a zjistěte si situaci. Pokud nemáte akutní zhoršení zdravotního stavu, návštěvu lékaře odložte.
- Zvýšeně dodržujte všechna hygienická doporučení, zbytečně se nevystavujte riziku.
- Snažte se dodržovat svůj léčebný režim, životosprávu. Myjte si ruce. Mýdlem a teplou vodou, alespoň 20 vteřin. Nedotýkejte se zbytečně obličeje, úst, předmětů ve veřejném prostoru či MHD. Používejte raději rukavice.
- Při onemocnění koronavirem lze očekávat u diabetiků, kardiaků a u dalších chronicky nemocných zhoršení a rozkolísání glykémií, krevního tlaku, zvýšení dušnosti a podobně jako u jiných akutních horečnatých onemocnění.
- V důsledku dekompenzace diabetu, kardiovaskulárního onemocnění a jiných onemocnění se také organizmus může s infekcí hůře vypořádávat.
- Procházíte-li akutním horečnatým onemocněním, měřte si často glykémii (minimálně 4-6x denně) nebo používejte kontinuální monitor glykémie a po poradě s lékařem upravujte svou léčbu (perorálními antidiabetiky či inzulínem) tak, aby byly glykémie bezpečně kompenzované i během nemoci. Snažte se o co nejvyrovnanější glykémie.
- Procházíte-li akutním horečnatým onemocněním a máte-li jiné chronické onemocnění, dodržujte životosprávu, měření krevního tlaku, užívejte pravidelně léky. Svou léčbu při zhoršení základního onemocnění konzultujte s lékařem, který vám může upravit léčbu.
- Máte-li podezření na onemocnění koronavirem, telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře či hygienickou stanici.
- Ujistěte se, že máte doma dostatek všech léků, které užíváte, dále pomůcek k měření glykémie či materiálu k pumpě alespoň na měsíc, všech dalších pomůcek a zdravotnického materiálu. Pokud tomu tak není, máte možnost požádat lékaře o zaslání e-receptu či poukazu poštou, příp. si materiál dokoupit.
- Pokud potřebuje naléhavě informace ke koronaviru, volejte 1212. Linky 155 a 112 použijte jen v případně závažného ohrožení zdraví.
- Nejdůležitější je prevence.
- Důležité je být v kontaktu se svými lidmi. Zavolat přátelům, být v kontaktu s rodinou, vědět o sobě navzájem. Pomůže cokoliv, o čem víme, že nám funguje v těžkých chvílích. Relaxační či meditační cvičení, příjemná činnost, kterou máme rádi, poslech hudby, zpěv, četba, péče o květiny, radost z toho, co máme.
ODKAZY : https://special.novinky.cz/covid-19/
Myslíme na vás, všichni společně to zvládneme.
Telefony do Centra služeb SPCCH :
Mgr. Ivana Šamalová tel. 605446026
Mgr. Hana Nedbalová tel. 739037376
Martina Křtěnová tel. 736703467
Sdílet na facebook