Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

České dráhy testují modernizovaný bezbariérový vůz pro rychlíky a expresyzpět

České dráhy zahájily testování prototypu modernizovaného bezbariérového vozu pro dálkovou dopravu. Cestujícím a vozíčkářům nabídne klimatizované prostory, novou nástupní plošinu, elektrické zásuvky 230 V 50 Hz, nové moderní stolky nebo toaletu s uzavřeným systémem. Ještě během letošního roku budou první ze sériových vozů zařazeny do pravidelného provozu na linkách z Prahy přes Brno do Vídně, Bratislavy a Budapešti, z Prahy přes Olomouc do Ostravy, Žiliny a Varšavy nebo z Prahy do Mnichova.

 

Modernizované vozy mají rozdělen interiér do několika částí, ve kterých jsou umístěny čtyři klasické šestimístné oddíly, jeden dvanáctimístný otevřený oddíl, nástupní prostory se zdvižnou plošinou pro nástup vozíčkářů, bezbariérově řešené WC, speciální oddíl pro umístění invalidních vozíků a služební oddíl. V jednom z nástupních prostorů jsou umístěny stojany pro 6 jízdních kol.
Vůz je vybaven moderními, textilem potaženými sedačkami. U vybraných míst jsou nově řešené stolky vhodné pro práci nebo stolní hry a elektrické zásuvky 230 V 50 Hz pro napájení drobné elektroniky cestujících, např. mobilní telefony nebo notebooky. Pohodě při cestování hlavně v letních dnech přispívá klimatizace a o průběhu cesty jsou cestující informováni audiovizuálním informačním systémem.
Bezpečnosti cestování přispávají nové nástupní dveře pro cestující i pro nástup vozíčkářů. Jsou snadno ovládané tlačítky a za jízdy blokovány proti otevření. Podvozky typu GP 200 byly rekonstruovány, doplněny o magnetickou kolejnicovou brzdu a vůz je nově vybaven tzv. EP brzdou, která umožňuje vyšší stupeň bezpečnosti při jízdě tunely do délky 5 km.

Objem zakázky zahrnuje modernizaci celkem 64 vozů, která bude ukončena v průběhu roku 2014. První téměř dvacítka vozů by mohla být v závislosti na úspěšném testování a schválení Drážním úřadem zařazena do provozu již v letošním roce.

 

 

zdroj: více na : www.helpnet.cz

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.