Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Listopadové číslo časopisu ,,Můžeš\\

| autor:


zpět

 Listopadové číslo přináší kromě jiného rozhovory, reportáže a zamyšlení nad tím, zda je dobré rušit kojenecké ústavy.

 

Ředitelka Institutu náhradní rodinné péče Petra Vrtbovská v rozhovoru s Pavlem Hrabicou například tvrdí, že nový systém, o němž se nyní jedná, zabrání tomu, aby dítě putovalo odnikud nikam. Jednou ze šancí je podle jejího názoru v některých případech dokonce návrat do původní roviny.
 
Senátorka Daniela Filipiová se ve svém sloupku podivuje nad tím, že prezident Václav Klaus nový zákon o pěstounské péči vetoval. Zpochybňuje jeho argument, že nám v tomto případě Evropská unie diktuje. A jedním dechem dodává, že jsme jediná země v Evropě, kde se děti do tří let umísťují do ústavních zařízení. V ostatních zemích EU totiž existují zákony, které přímo zakazují umísťování dětí do tří, někde až do dvanácti let, do ústavních zařízení.
 
Socioložka Jiřina Šiklová přirovnává děti v kojeneckých ústavech dokonce k vrácenému zboží. Tvrdí, že v životě můžeme skoro vše změnit – s manželkou či manželem se rozvést, zakoupený dům opět prodat, ale dítě je tvor, člověk, ten druhý, o něhož se máme starat a pečovat o něj, i když není na sto procent tím, kterého jsme chtěli.
 
Tématu se věnujeme i v reportáži z kojeneckého ústavu v Mostě, odkud přinášíme pohled z druhé strany – od jeho ředitelky a zaměstnanců.
 
Básník, textař, dramatik, ale také malíř Jiří Suchý v rozhovoru se Zdeňkem Jirků zdůrazňuje, že přestože jeho divadlo má ekonomické problémy, rozhodně se nechmuří. A říká: „Kdybych byl lékařem, ordinoval bych poezii.“
 
Na českém trhu se nedávno objevila novinka – italský segway pro vozíčkáře, vozítko Genny. Redakční test napsal Štěpán Beneš, který s touto novinkou absolvoval jízdu cestou necestou.
 
Na názorových stránkách časopisu přinášíme zajímavé úvahy o ústavech od novináře Jaroslava Šonky a ředitele Jedličkova ústavu a škol Jana Pičmana.
 
V tipech na bezbariérový výlet doporučujeme Žitavu a Oybin a v rubrice Auto-Moto seznamujeme čtenáře s novinkami z autosalonu v Paříži. Motoristický novinář Petr Buček je hodnotí z pohledu lidí s fyzickým handicapem.
Více informací o právě vycházejícím čísle na www.muzes.cz.
 
 
zdroj:www.helpnet.cz
© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.