Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Pochod proti diabetu

| autor: Evžena Janovská


zpět

 Pochod proti diabetu je akce, konaná v rámci Světového dne diabetu, který si každoročně připomínáme 14. listopadu. Pochod proti diabetu se konal v několika městech naší republiky, mezi městy, kde se konala tato akce, nechyběla ani Praha.

Diabetes v číslech

Počet diabetiků, zejména diabetiků 2. typu neustále roste na celém světě. Například v USA je 29 milionů diabetiků a 86 milionů lidí má poruchu glukózové tolerance, což je předstupeň diabetu mellitu 2. typu, V Austrálii má 1,6 milionů lidí diabetes, z toho 96 % tvoří diabetici 2. typu. Diabetes je rozšířený i v Číně, kde tímto onemocněním trpí 114 milionů lidí. Situace ohledně rozšíření diabetu není  příznivá ani v Evropě, např. v Německu je 4,1 milionů diabetiků, z nich 90 % diabetiků má diabetes 2. typu. 4,1 milionů Němců, což je 6,6 % populace ,á poruchu glukózové tolerance. Naše republika je ohledně počtů diabetiků na tom podobně jako sousední Německo.

Na celém světě je v současné době 382 milonů diabetiků, předpokládá se, že v roce 2035 se jejich počet zvýší o 55 %, tj. že bude 592 milionů diabetiků, zejména diabetiků 2. typu. V roce 2013 zemřelo ve světě na diabetes 5,1 milionů lidí. Každých 6 vteřin zemře na diabetes jeden člověk,  Tato čísla v nás nemají vyvolávat beznaději, svým životním stylem můžeme předejít diabetu mellitu 2. typu. Pokud někteří mají toto onemocnění a dodržují zásady diabetické diety, žijí stejně kvalitní plnohodnotný život jako lidé, kteří nemají diabetes. Kompenzovaný diabetik 2. typu může být léčen pouze dietou.

Příčiny vzniku diabetu mellitu 2. typu

Mezi hlavní příčiny vzniku diabetu mellitu 2. typu patří  nedostatek pohybu, sedavý způsob života, nezdravé stravovací návyky,. To znamená strava bohatá na tuky a sacharidy, ale chudá na vitamíny, minerály a vlákninu a také hojná konzumace potravin s vysokým glykemickým indexem. Riziko vzniku diabetu mellitu výrazně zvyšuje také kouření. Další příčinou vzniku diabetu mellitu 2. typu je obezita, což souvisí s nevhodnou skladbou a množstvím stravy i nesprávné zvládání stresu.

Zdravou stravou a pohybem proti diabetu 2. typu

Nejlepší prevencí i lékem proti diabetu mellitu 2. typu je zdravá strava a dostatek vhodné pravidelné pohybové aktivity. Na tuto skutečnost upozorňovala akce Pochod proti diabetu. V 10:30 se sešli účastnici Pochodu proti diabetu před poliklinikou na Karlově nám. v Praze 2. Po té se odebrali do stanu v parku na Karlově nám., kde měli možnost si nechat zdarma změřit krevní tlak, hodnotu glykémie, obsah tuku v těle v % a také se poradit o vhodné skladbě stravy. O hodinu později, tj. v 11:30 dostali účastnící modré balonky a odebrali se před polikliniku na Karlovo nám., kde startoval pochod. Trasa pochodu vedla dolů Karlovým náměstím a Vodičkovou ulicí  do poloviny Václavského nám. a pokračovala ulicí 28. října, a vedla zpět po stejné trase ke stanu do parku na Karlově nám. Cílem pochodu bylo upozornit na nutnost pohybové aktivity pro prevenci i léčbu diabetu mellitu 2. typu.

Co bylo možné dále vidět ve stanu

Účastníci měli možnost seznámit se i s jinými druhy pohybové aktivity než je chůze. Měli možnost se dozvědět o prospěšnosti  pravidelného cvičení a ihned se na cvičení přihlásit. Další propagovanou aktivitu byl nordic walking. který pořádá pro veřejnost VŠTJ Medicina Praha.  Pohybová aktivit nemá být nijak zničující, stačí p30 minut denně, např. svižné chůze nebo nordic walking. Denně 30 minut svižné chůze snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu o 30 % , pokud provozujete nordic  walking, je účinek vyšší.

Další zajímavostí byl stánek STOB, jednalo se o dva stoly. Na prvním stole byly vystaveny nezdravé tipy snídaní, včetně nejhorší varianty, kdy je snídaně tvořena hořkou černou kávou a cigaretami a před nimi byly zdravé varianty snídani. Pohled na tento stůl dával mnoho podnětů k zamyšlení. Na dalším stole byly různé nápoje a vedle nich kostky cukru, které znázorňovaly množství cukru v jednotlivých baleních nápojů. Nejvíce cukru měla litrová láhev Coca-colly, u níž bylo vystaveno neuvěřitelných 70 kostek cukru. Nejlepším nápojem je stolní voda bez příchuti, která neobsahuje cukr.

U stolů byla výživová poradkyně ze STOB, která na požádání poskytovala rady ohledně stravy. Zeptala jsem se jí, co doporučuje diabetikům, kteří nemohou bez sladkého být. „ Diabetici se mají vyhýbat sladkostem, ne sladkému. Mnoho lidí si pod pojmem sladké představí cukr. Avšak sladké je i ovoce, vhodné jsou ovocné saláty s oříšky nebo semínky, samozřejmě, že nesmí být překročena doporučená denní dávka sacharidů. Diabetici mohou sladit stévié, stévie je sladká, ale neobsahuje cukry.“

Pokud má diabetik 2. typu nadváhu nebo obezitu, je mu doporučováno zhubnout, což je správné. Avšak někteří diabetici se uchylují k drastickým redukčním dietám, zeptala jsem se výživové poradkyně ze STOB na její názor na toto počínání diabetiků. „ To je samozřejmě velká chyba, při hubnutí nesmí člověk hladovět a jeho tělo by i při omezení příjmu energie mělo dostávat dostatek sacharidů i tuků. Při hladovění se zpomaluje metabolismus, což brzdí hubnutí. Kromě toho při nedostatku sacharidů hrozí diabetikům riziko hypoglykémie. Drastickou redukční dietu, která je hladověním, nelze dlouho vydržet, výsledkem bývá následné přejedení se, přibrání na váze a u diabetiků také rozkolísání hladiny glykémie, tj. dekompenzace diabetu.“ Poděkovala jsem jí za informace.

Akce Pochod proti diabetu splnila svůj cíl, ukázala, že není těžké s diabetem bojovat, že není těžké se mu vyhnout. Stačí pouze změnit nesprávné stravovací návyky, hodně chodit, ideální je nordic walking a také nekouřit.Vloženo 18.11 2014

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.