Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Pozvánka do čajovny

| autor: Evžena Janovská


zpět

Chladné a pošmourné pozimní počasí nepřináší příjemné pocity. Někdo řeší špatnou náladu sladkostmi, lepším řešením je návštěva různých akcí. Kam vyrazit při nevlídném podzimním počasí? Jednou z možností je návštěva čajovny. U šálku výtečného kvalitního čaje se příjemně relaxuje.

Tip na návštěvu čajovny

Pokud se rozhodnete zajít do čajovny, můžete navštívit čajovnu Čajový klub Duhovku, která se nachází v Praze 7, v ulici Milady Horákové 73, blízko Letenského nám. V čajovně Duhovka vás kromě příjemného posezení čeká obvyklý sortiment čajů i různých specialit, např. čaj masala, který je louhovaný v mléce nebo čaj připravený v ruském samovaru. Můžete se zde také dozvědět, že kung-fu není pouze asijské bojové umění, ale také způsob přípravy čaje. Čajový klub Duhovka nabízí k čaji nejen různé pochutiny, ale také dobré jídlo, např. kuskus, domácí hummus, čerstvě zapečené panini, vše z čerstvých surovin.

Čajový klub Duhovka pořádá také různé výstavy, degustace čajů, přednášky, kurzy o přípravě a výběru čajových lístků a další kulturní akce. Program kulturních akcí můžete sledovat na v kalendáři akcí Čajového klubu Duhovka nebo na jejich stránkách facebooku. Více informací o Čajovém klubu Duhovka, jeho nabídce i kulturních akcí se můžete dozvědět na http://www.duhovka.eu/.

O čaji

Čaj, nápoj připravovaný louhováním lístků rostliny čajovníku v horké vodě, pochází z Číny, odkud se rozšířil do Japonska a později do celého světa. V Evropě se objevil již v 17. století, avšak až 2. polovině 19. století začal být konzumován širokými vrstvami obyvatelstva. V současné době se názvem čaj označuje také nálev, odvar z jiných rostlin, např. ovocné čaje, bylinné čaje. Tyto nálevy, odvary se někdy označují názvem „nečaje“.  Mezi „nečaje“ patří exotické čaje z jiných rostlin než z čajovníku, např. lapacho, maté, roibos.

Pravý čaj vzniká zpracováním listů čajovníku. Keři čajovníku se nejlépe daří na kyselých půdách v monzunovém klimatu tropického a subtropického pásu. Mezi známé země, které produkují čaj, patří  Indie, Pákistán, Írán, Srí Lanka, Čínská republika, Japonsko. Indonésie, Nepál, Austrálie, Argentina a Keňa.

Čaje se rozdělují podle způsobu zpracování na bílé čaje, zelené čaje, polozelené  čaje, černé čaje. U bílých čajů dochází k jemné samovolné oxidaci, která probíhá během „zavadání“, následně je čaj usušen. V místech kde proběhla oxidace, jsou nahnědlé lístky, ostatní lístky jsou zelené.  Někdy se pěstují zastíněné keře, aby se omezilo množství chlorofylu v listech. U zelených čajů neprobíhá oxidace, enzymy, které ji způsobují, jsou zničeny teplem. Listy zůstávají zelené, odtud název zelený čaj. Polozelené čaje procházejí během zpracování oxidací, která je v různých fázích přerušena. Lístyk čajovníku jsou hnědé s lehkým zeleným odstínem. Mezi polozelené čaje patří modrozelené, žlutozelené, modré čaje. U černých čajů, v případě čínského čajovníku (camelia sinnensis) se jedná o červené čaje, je oxidace součástí zpracování. Lístky se mechanicky naruší a oxidace probíhá ve vysoké vlhkosti při teplotě cca 30 °Celsia.

To jsou pouze základní druhy čaje, mezi další druhy čaje patří Pu-erh, tmavý čaj, který je dvakrát fermentovaný, u druhé fermentace se jedná o působení mikroorganismů. U žlutého čaje, stejně jako u zeleného čaje neprobíhá oxidace, enzymy, kterém ji způsobují, jsou zničeny teplem. Žluté čaje se na rozdíl od zeleného čaje nesuší rychle, ale pozvolna v silných vrstvách.  Řapíkový čaj, zvaný kukicha je vedlejší produkt při výrobě japonského práškového čaje matcha. Dalším druhem čaje ja hajicha, která vzniká pražením řapíků čajových lístků. Lapsang souchong, pravá malá horská odrůda je černý čaj sušený nad pálícím se borovým dřívím. Díky tomuto unikátnímu zpracování získává specifické kouřové aroma

Čajový obřad

Čajový obřad, v Japonsku zvaný jako Cha-no-yu, „Horká voda na čaj“, nebo Chado, „Cesta čaje“ je založen na zenobudhistické filosofii a jejím způsobu meditace. Čajový obřad je součástí čínské a japonské kultury. Při obřadu se dodržují čtyři základní principy: harmonie, úcta, vnitřní čistota a klid. Do ticha, které je při čajovém obřadu zní jemné kovové cinkání pokličky dávané na konvici, lehké klepání misky umísťované na podložku a nepatrné znění čajové naběračky o misku. Čajový obřad vytváří tiché, rozjímavé, snové prostředí.  V Japonsku se v současnosti provádějí čajové obřady jako protiváha hektického životního stylu.

Není nutné se účastnit čajového obřadu, stačí popíjet kvalitní čaj v klidném a milém prostředí. Čaj obsahuje látky, které nás povzbudí, pomohou odbourat stres, posílí náš imunitní systém a zvýší naši psychickou i fyzickou kondici.

Zdroj:

http://www.duhovka.eu/

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Caj

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Caj_(n%C3%A1poj)

http://www.oxalis.cz/cesta-caje/cz/t-272/

Vloženo 31.10 2014

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.