Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Světový den artritidy

| autor: Evžena Janovská


zpět

Revmatická onemocnění postihují lidi ve všech věkových skupinách, vyřazují je z normálního života nejen díky omezeným pohybovým schopnostem, ale také díky chronickým bolestem. V Evropě je cca 100 milionů lidí postiženo revmatickým onemocněním. Světový den artritidy si připomínáme 12. října, jeho cílem je zvyšovat povědomí veřejnosti o revmatických onemocněních a jejich důsledcích. Včasná diagnóza artritidy znamená menší poškození a méně bolesti.

Co jsou revmatická onemocnění

Mezi revmatická onemocnění patří nezánětlivé artrózy, zánětlivé artritidy, ankylozující spondylitida, dna.

Artróza je kloubní onemocnění, ke kterému dochází v důsledku poškození chrupavky, která pokrývá povrch kloubů. Zdravá chrupavka umožňuje vzájemně na sobě kloubům klouzat, tlumí také zátěž, které je kloub vystaven. Pokud se chrupavka opotřebuje, kosti se o sebe začnou třít. To způsobuje bolest, otok a může také způsobit ztrátu hybnosti.

Revmatoidní artritida je důsledkem poruchy imunitního systému, kdy bílé krvinky, které za normálních okolností chrání organismus, napadají zdravé tkán, b případě revmatoidní artritidy napadají kloubní výstelku. Postižený kloub může změnit tvar a své postavení což vede k bolesti a ztrátě hybnosti.

Ankylozující spondylitida je zánět kloubů páteře a obratlových těl, který vede ke ztuhnutí páteře a posléze ke srůstu jednotlivých obratlů.

Dna je revmatické onemocnění způsobené poruchou metabolismu kyseliny močové, jejíž důsledky se nejčastěji objevují na drobných kloubech, zvláště pak na palci nohy.

Příznaky revmatoidní artritidy

Mezi typické příznaky revmatoidní artritidy patří bolest, která napadá některé klouby, častěji menší klouby, tj. klouby rukou, zápěstí, nohou a kolenní klouby. Při revmatoidní artritidě jsou postiženy symetricky klouby na obou stranách. Dalšími příznaky jsou únava, vyčerpanost, zarudnutí a proteplení kloubů, otoky kloubů a ztuhlost kloubů po delším období klidu, která trvá déle než 30 minut.

Pokud se vyskytnou výše uvedené příznaky, je třeba navštívit lékaře. Tyto příznaky se bez léčby budou zhoršovat. Při pokročilém stádiu artritidy dochází k deformaci kloubů. Čím dříve je stanovená diagnóza, tím dříve je zahájená léčba a tím více je zmírněno onemocnění.

Následky revmatoidní artritidy

Při časném stádiu revmatoidní artritidy lze žít běžným životem, který sice ztrpčuje občasná ztuhlost, otoky kloubů a bolest, avšak není výrazně omezena hybnost. Hybnost se pozvolna omezuje s postupným zhoršováním nemoci a může vést až k invaliditě.

Diagnóza a léčba revmatoidní artritidy

Diagnóza je stanovená na základě subjektivních potíží nemocného a fyzikálního a rentgenového vyšetření postižených oblastí. Na rentgenu mohou být vidět změny v prostorách mezi klouby a změny jejich tvaru. Další diagnostickou metodou tohoto onemocnění je laboratorní vyšetření krve.

Léčba spočívá nejen v užívání předepsaných léků, ale také ve změně životního stylu, která zahrnuje vyváženou stravu a pravidelné vhodné cvičení. Při nadváze nebo obezitě je třeba zhubnout a udržovat so normální tělesnou hmotnost, nadměrná tělesná hmotnost zatěžuje klouby. Součástí léčby je také fyzioterapie a přikládání horkých či studených obkladů na postižená místa. Je třeba také dbát na dostatek odpočinku. V některých případech nestačí léky a další léčebná opatření a je nutná operace.

Životní styl má vliv na vznik i na průběh revmatoidní artritidy

Zdravý životní styl snižuje riziko vzniku revmatoidní artritidy a v případě propuknutí tohoto onemocnění zlepšuje jeho průběh. Spouštěčem revmatoidní artritidy mohou být některé nezdravé návyky. I malé změny v životosprávě mohou způsobit velké změny v kvalitě našeho života bez ohledu na věk. U kuřáků a lidí trpících nadváhou nebo obezitou je vysoké riziko vzniku revmatoidní artritidy. Obezita zhoršuje průběh tohoto onemocnění, nadbytečná kila jsou zátěží pro pohybový aparát. Kromě nadměrného zatížení nosných kloubů podporují zánět, který je v těle a omezují celkovou hybnost. Následkem může být intenzivnější bolest a ztížení každodenních činností a tím i snížení kvality života.

Jak snížíme riziko vzniku revmatoidní artritidy

Udržováním normální tělesné hmotnosti výrazně snížíme riziko vzniku tohoto onemocnění. Je třeba také dbát na správné složení stravy, naše tělo musí mít dostatek všech potřebných živin, vitamínů, minerálů a dalších ochranných látek. Dalším způsobem, jak výrazně snížit riziko vzniku této nemoci, je zanechat kouření a omezit alkohol. Je třeba nezapomínat na dostatek odpočinku a pravidelnou pohybovou aktivitu. Nejpřirozenější pohybová aktivita je rychlá chůze, provozováním nordic walking, tzv. severské chůze zvýšíme efekt běžné chůze.

Zdroj:

http://zdraviamy.cz/m/news/view/Svetovy-den-artritidy-pripada-na-12-rijna  

http://medicina.cz/clanky/6280/34/12-rijen-Svetovy-den-artritidy/

http://www.revmaticke-nemoci.cz/novinky-revmatoidni-artritida/oslavte-svetovy-den-artritidy-jak-zmenou-zivotniho-stylu-1121

 Vloženo 8.10 2014

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.