Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Světový den diabetiků

| autor: Evžena Janovská


zpět

 Světový den diabetiků připadá na 14. listopadu, na den narození kanadského lékaře Frederika Bantinga. Frederik Banting se narodil 14.11 1891, zapsal se spolu s Charlesem Bestem do světových dějin vynálezem inzulínu. Do doby, než byl vynalezen inzulín se umíralo na metabolické onemocnění  zvané diabetes (cukrovka).

Co je diabetes

Diabetes mellitus (zkratka DM) je chronické metabolické onemocnění, projevující se poruchou metabolismu sacharidů. Základní tipy tohoto onemocnění je diabetes mellitus 1. typu a diabetes mellitus 2. typu. Oba tipy diabetu mají podobný průběh, liší se příčinou vzniku. Zatímco slinivka břišní diabetika 1. typu není schopná produkovat žádný nebo téměř žádný inzulín, diabetik 2. typu má inzulínu dostatek, avšak jeho tělo ho díky snížené citlivosti buněk na inzulín, nedokáže využít. Následkem toho se glukóza hromadí v krvi a vzniká hyperglykémie, zvýšená hladina glukózy v krvi.

Počet lidí trpících diabetem melitem stále roste, diabetes proto bývá označován jako nová epidemie třetího tisíciletí. Na světě žije 370 miliónů diabetiků, v naší republice je každý sedmý člověk diabetik. Z tohoto důvodu Mezinárodní federace pro diabetes (IDF) a Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 1991 vyhlásili 14. listopad jako Světový den diabetu. Cílem Světového dne diabetu je předcházet vzniku tohoto onemocnění a předcházet vzniku pozdních komplikací diabetu.

Cukrovka – zákeřná nemoc

Cukrovka nebolí, nedodržování jejích režimových zásad se diabetikovi nevymstí okamžitě, mnoho lidí dokonce ani neví, že toto onemocnění má. V tom spočívá zákeřnost diabetu. Komplikace tohoto onemocnění jsou časné a pozdní. Mezi časné komplikace patří hypoglykémie a hyperglykémie, tj. snížená a zvýšená hladina glukózy v krvi. Zvýšená hladina glukózy v krvi je dlouho bez příznaků, snížená hladina glukózy v krvi se projevuje únavou, nervozitou, třesem, zvýšeným hladem. Zpočátku tyto příznaky mohou být přisuzovány jiné příčině, s postupující hypoglykémií se příznaky prohlubují. Pozdní komplikace nenávratně poškozují organismus. Jedná se o postižení cév, což může způsobit  např. selhání ledvin, slepotu, aj., diabetes je druhou nejčastější příčinou amputace dolních končetin.

 

Nejdůležitější je prevence

 

Zatímco diabetes 1. typu je dědičný, diabetu 2. typu lze předejít správnou životosprávou. Nejčastější příčinou vzniku diabetu 2. typu je obezita, nevhodná skladba stravy a nedostatek pohybu. Pro ty, kteří již diabetem onemocněli je důležitá prevence komplikací. Prevence zahrnuje dodržování zásad diabetické diety, dostatek pohybu, vhodná je rychlá chůze, lepší efekt má nordic walking. Mezi další preventivní opatření  patří také pravidelné měření glykémie (hladiny glukózy v krvi) glukometrem, v případě obezity, redukce tělesné hmotnosti, důkladná péče o dolní končetiny, včetně nošení vhodné obuvi. Důležité je také správné zvládání stresu, stres má negativní vliv na průběh diabetu. V rámci prevence je třeba dodržovat i další opatření, např. zanechat kouření, cigarety nejen zvyšují riziko vzniku rakoviny plic, ale také negativně ovlivňují průběh diabetu, zvyšují riziku vzniku pozdních komplikací diabetu.

 

Pochod proti diabetu

 

Cílem pochodu proti diabetu je upozornit veřejnost na toto zákeřné onemocnění , na význam prevence i na význam dodržování režimových zásad u diabetu. V rámci této akce bude možné si nechat zdarma změřit hodnoty glykémie, cholesterolu, BMI, krevního tlaku. Pochod proti diabetu má upozornit na význam včasné diagnózy. Letošní pochod proti diabetu  startuje 14.11 2014  na mnoha místech v naší  republice, viz http://www.dendiabetu.cz/?page_id=1960. V Praze startuje Pochod proti diabetu 14.11 2014 v 11:30 před poliklinikou na Karlově nám. 32 v Praze 2. Program začne už v 10:30 a potrvá do 17:30. Kromě možnosti účasti na pochodu, více informací najdete na www.dendiabetu.cz máte možnost se dozvědět cenné informace o prevenci a léčbě tohoto onemocnění.

Zdroj:

http://svatky.centrum.cz/svatky/vyznamne-dny/svetovy-den-diabetiku-200/

http://www.ifmsa.cz/fakulty/ostrava/projekty/svetovy-den-diabetu-world-diabetes-day/

http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/prevence-onemocneni/diabetes/Svetovy-den-diabetu----Chranme-svoji-budoucnost__s646x8007.html

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/153060-svetovy-den-diabetu-varuje-pred-podcenovanim-nemoci/

http://www.dendiabetu.cz/

 Vloženo 11.11 2014

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.