Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Světový den ledvin

| autor: Evžena Janovská


zpět

Jedním z mnoha světových dnů, věnovaných lidským orgánům, je Světový den ledvin, vyhlášený Mezinárodní federací pro nemoci ledvin společně s Mezinárodní nefrologickou společností. Cílem tohoto významného dne je zvýšit povědomí veřejnosti o nemocech ledvin a o významu prevence. Světový den ledvin se koná vždy druhý březnový čtvrtek, letošní, již desátý ročník Světového dne ledvin připadá na 12. března. Mottem letošního ročníku je Zdravé ledviny všem. Letošní ročník Světového dne ledvin je ve znamení výzvy „Vypijte sklenici vody na zdraví svých ledvin“. Výzva připomíná důležitost denního dostatečného příjmu vhodných tekutin pro správné fungování ledvin.

Význam ledvin

Ledviny jsou párový orgán, každá ledvina má velikost pěsti. Ledviny tvoří moč, odstraňují z krve odpadní látky i nadbytečnou vodu, udržují chemickou rovnováhu organismu, pomáhají při regulaci krevního tlaku, při tvorbě červených krvinek i při udržování zdravých a pevných kostí. Ledvinami neustále proudí krev, kterou se orgán čistí, za jednu minutu proteče ledvinami neuvěřitelných 1,2 litru krve, ledviny přefiltrují celý objem krve až 50krát za den. Ledviny jsou životně důležitým orgánem, jejich onemocnění má vliv na další nemoci, zejména na nemoci srdce a cév.

Co škodí ledvinám

Ledviny nebolí, onemocnění ledvin je dlouhou dobu bez jakýchkoli příznaků. To svádí nedbat na to, co škodí ledvinám. Ledvinám škodí nejen nadbytek solení, ale i nadměrná konzumace sacharidů, bílkovin živočišného původu, konzumace alkoholu. Škodí jim také kouření, nedostatek spánku, minerálů, pohybu, stres, nesprávný pitný režim, vysoký krevní tlak, cukrovka, nadváha a také některé léky, zejména léky proti bolesti, nazývané analgetika.

Akutní onemocnění ledvin

Akutní onemocnění ledvin znamená náhlý pokles nebo úplnou ztrátu schopnosti ledvin plnit své funkce. Dochází ke hromadění toxických látek v těle, je také narušena schopnost regulovat množství vody v těle. Není-li toto onemocnění včas rozpoznáno a léčeno, může být smrtelné. Na akutní selhání ledvin zemře na celém světě každým rokem 3 miliony lidí. Každý desátý nemocný, který toto onemocnění přežije, musí svého života léčit dialýzou.

Mezi nejčastější příčiny akutního onemocnění ledvin patří těžké infekce, dehydratace, šokové stavy, velké operační výkony u rizikových pacientů a léky, které jsou vůči ledvinám toxické. Akutní onemocnění ledvin nemá v počátečních fázích typické příznaky, jedním z prvních příznaků může být pokles tvorby moči. Poškození ledvin lze odhalit vyšetřením krve a moči. Zvýšené riziko akutního selhání ledvin hrozí nemocným s chronickým onemocněním ledvin, cukrovkou, vysokým krevním tlakem, srdečním selháním a závažným onemocněním jater.

Léčba akutního onemocnění ledvin spočívá v odstranění příčiny a zahájení dalších opatření jako je dodání tekutin, vysazení léků, které mohou poškodit ledviny. Těžké formy onemocnění vyžadují léčbu dialýzou.

Chronické onemocnění ledvin

Chronické onemocnění ledvin se zpočátku nijak neprojevuje, člověk mlže ztratit až 90 % funkce ledvin, aniž by měl nějaké příznaky. V dalším stádiu onemocnění se mlže objevit krev v moči, otoku nohou, zejména kotníků, otoky víček, únava, vyšší krevní tlak, časté močení, zejména v noci, poruchy soustředění, ztráta chuti k jídlu. Čím dříve je nemoc odhalena, tím je jednodušší léčba i nižší riziko vzniku dalších onemocnění. Chronické onemocnění ledvin postihuje až 10 % populace. Zvýšené riziko vzniku tohoto onemocnění představuje diabetes mellitus, vysoký krevní tlak, obezita, nesprávná životospráva i věk. Tímto onemocněním trpí 1 z pěti mužů a 1 ze 4 žen ve věku 65 až 74 let a polovina lidí ve věku nad 75 let.

Léčba tohoto onemocnění spočívá v dialýze, může se jednat o hemodialýzu nebo peritoneální dialýzu. Až 80 % nemocných si může zvolit tip dialýzy, většina nemocných, více než 90 % se rozhodne pro hemodialýzu. To pro ně představuje velkou časovou náročnost, musejí až třikrát týdně chodit na několik hodin do dialyzačních středisek, kde jim speciální přístroj vyvede z těla krev a za několik hodin vyčistí. Peritoneální dialýza je mnohem méně časově náročná, pacient si ji provádí sám, znamená však pro nemocného velkou odpovědnost za své zdraví. Při peritoneální dialýze má nemocná zaveden katétr do dutiny břišní, jímž si buď třikrát denně napustí do břicha speciální roztok, který mu krev vyčistí, nebo proceduru absolvuje během spánku, kdy je přes katétr napojen ke speciálnímu přístroji, tzv. cycleru. Při této metodě se krev čistí uvnitř pomocí tělu vlastní membrány, kterou je pobřišnice. Výhodu peritoneální dialýzy je neomezený pohyb, nemocný může sportovat, pracovat v kanceláři, cestovat, k lékaři dochází pouze jednou za 6-8 týdnů na kontrolu. Pacient si uchová své koníčky a relativně běžný styl života a tím i jeho vyšší kvalitu. Je proto s podivem, že se pro tento způsob dialýzy rozhodne pouze cca 8 % nemocných. Nejlepším řešením je transplantace ledviny, nemocný však musí dlouho čekat na vhodného dárce, kromě toho ne pro každého pacienta je transplantace ledviny vhodná.

Nejlepší je prevence

Pokud se onemocnění ledvin včas odhalí, může se vyléčit úplně nebo se alespoň zlepší jeho průběh. Vyšetření, která odhalí onemocnění ledvin, jsou jednoduchá, jedná se o vyšetření moči na přítomnost bílkovin a vyšetření krve na hladinu kreatininu. Riziko vzniku onemocnění ledvin lze kromě věku snížit. Riziko vzniku tohoto onemocnění snížíte

Ø  dostatkem pravidelného pohybu, vhodný je nordic walking a udržováním se v dobré kondici

Ø  kontrolou pravidelné hladiny glukózy v krvi, platí zejména pro diabetiky, chronické onemocnění ledvin je jedním z pozdních komplikací diabetu mellitu

Ø  sledováním krevního tlaku

Ø  dodržováním zásad zdravé výživy a udržováním si správné tělesné hmotnosti

Ø  dodržováním správného pitného režimu, to znamená dodáním dostatku vhodných tekutin tělu, mezi ně patří voda, neslazené nepříliš koncentrované čaje, stolní vody bez příchuti, nepřislazované šťávy z čerstvého ovoce nebo zeleniny

Ø  zanecháním kouření, kouření škodí ledvinám

Ø  dodržováním dalších zásad, jako je nepoužívat pravidelně volně prodejné léky, mohou škodit ledvinám a nechat si vyšetřit ledviny pokud jste diabetik, jste obézní, máte vysoký krevní tlak, někdo z vaší rodiny nebo příbuzných trpí onemocněním ledvin

Míru rizika vzniku onemocnění ledvin si může spočítat na www.ledvinovakalkulacka.cz

Akce pořádané v rámci Světového dne ledvin

Do akce Světový den ledvin se zapojilo mnoho zdravotnických organizací, ústavů, společností. Společnost B. Braun Avitum na Světový den ledvin otevírá svá dialyzační střediska a nefrologické ambulance pro bezplatné vyšetření ledvin. Ve čtvrtek 12.3 2015 bude možné navštívit některé z dialyzačních středisek této společnosti a nechat si vyšetřit zdarma ledviny, vyšetření se provádí mezi 8:00 a 15:00 a trvá pouze několik minut. Na vyšetření se není třeba objednávat, ani být na lačno či nosit moč. Více informací najdete na http://www.bbraun-avitum.cz/cps/rde/xchg/av-avitum-cs-cz/hs.xsl/dialyzacni-strediska.html. Základní vyšetření bude probíhat také v mobilní ambulanci v Praze 4, blízko stanice metra Chodov. V mobilní ambulanci nelze z hygienických důvodů vyšetřit moč, zájemci dostanou balení se samovyšetřovacím proužkem.

Do akce Světový den ledvin se zapojilo také interní oddělení Strahov VFN, hemodialyzační oddělení Nemocnice Písek, Nemocnice České Budějovice, hemodialyzační oddělení Nemocnice Tábor, Nemocnice Jindřichův Hradec, Oblastní nemocnice Příbram a nefrologické ambulance. Jejich seznamy a adresy najdete na http://www.wkd2015.cz/.

Zdroj:

http://svatky.centrum.cz/svatky/vyznamne-dny/svetovy-den-ledvin-21/

http://www.bbraun-avitum.cz/cps/rde/xchg/av-avitum-cs-cz/hs.xsl/svetovy-den-ledvin.html

http://eurodenik.cz/zdravi/pripijte-si-sklenici-vody-na-sve-ledviny-vyzyva-svetovy-den-ledvin

http://rekreacni-dialyza.cz/svetovy-den-ledvin-2015-interni-oddeleni-strahov-vfn-ctvrtek-12-3-2015/

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/Jihoceske-nemocnice-se-pripoji-ke-Svetovemu-dni-ledvin-364840

http://www.pribram.cz/clanek/svetovy-den-ledvin-probehne-v-pribrami-12-brezna/1657/

 

 

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.