Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Světový týden kostí a kloubů

| autor: Evžena Janovská


zpět

Světový týden kostí a kloubů, vyhlášený OSN a WHO, začíná 12. října, na Světový den artritidy. Tento týden připomíná nejen onemocnění kostí a kloubů, ale také důležitost prevence a včasné diagnózy.

Nejznámější onemocnění kostí a kloubů

Onemocnění kostí a kloubů je mnoho, patří k nim úrazy, nádory kostí, Bechtěrevova choroba, osteomalacie (měknutí kostí), aj. Nejznámější onemocnění kostí a kloubů je osteoporóza, artróza, artritida.

Osteoporóza je onemocnění kostí, při kterém kostní hmota postupně ztrácí vápník a následně se stává křehčí. Onemocnění se vyvíjí pomalu, nenápadně, jejím prvním příznakem bývá zlomenina kosti, vyvolená nepatrnou zátěží. Mezi rizikové faktory patří sedavý způsob života, nedostatek pohybu, kouření, nedostatečný příjem vápníku, hořčíku, vitamínu D, vyšší konzumace alkoholu a vyšší věk.

Artróza (osteoartróza) je onemocnění kloubů, při kterém dochází k úbytku kloubní chrupavky a ke ztrátě její pružnosti. Projevuje se zarudnutím, tuhnutím, bolestí, citlivostí na dotek, „vrzáním“ při pohybu. Někdy se mohou na okrajích kloubních ploch tvořit kostní výrůstky, zvané osteofyty, které omezují pohyb. Artróza postihuje nejčastěji velké klouby, kolena, kyčle. Rizikovými faktory vzniku artrózy je nadměrné zatěžování kloubů obezitou, pohybovými stereotypy, vyšší věk.

Artritida je autoimunitní zánětlivé onemocnění, při kterém napadají buňky imunitního systému vlastní tkáň. Artritida se může objevit v jakémkoli věku. Nemoc zasahuje zpravidla drobné klouby symetricky po obou stranách těla. Klouby tuhnou a jsou bolestivé. Postupně dochází k deformaci kloubů, postižení větších kloubů a k omezení hybnosti. Nemoc může vést až k trvalé invaliditě.

Jak tato onemocnění léčit

Léčba osteoporózy spočívá v doplňování vápníku, v dostatečném příjmu hořčíku, vitamínu D a ostatních látek a v rehabilitaci. Rehabilitace, zdravotní cvičení, ke kterému může patřit i nordic walking, je také součástí léčby artrózy a artritidy. Součástí léčby artrózy jsou kromě léků preparáty s obsahem glukosamin-sulfátu a chondroitinu, které podporují regeneraci chrupavky. Bolesti mohou kromě léků proti bolesti zmírnit teplé obklady, krémy a gely. Při léčbě mohou pomoci i bylinky, např. vrbová kůra, listy břízy. U artritidy, stejně jako u artrózy platí, že čím dříve se zahájí léčba, tím je lepší průběh onemocnění. Při léčbě artritidy se užívají různé druhy léků, např. nesteroidní antirevmatika, které potlačují zánět i bolest. Omega 3-mastné kyseliny, obsažené zejména v mořských rybách, plodech moře, lněném oleji, lněném semínku, mohou pomoci při léčbě i prevenci artritidy. Mezi bylinky s protizánětlivými účinky patří vrba, topol, tužebník jilmový.

Nejdůležitější je prevence

Nejdůležitější prevencí vzniku osteoporózy je kromě dostatečného příjmu vápníku, hořčíku, vitamínu D a udržování normální tělesné hmotnosti pravidelný pohyb. Nejvhodnějším a nepřirozenějším pohybem je rychlá chůze. Vhodné je také plavání, jízda na kole, nejvhodnější je nordic walking, který výrazně zvyšuje efektivitu chůze. Nordic walking může být použit i jako rehabilitační cvičení při vzniku osteoporózy. Zdravou výživou, ve které je dostatek všech potřebných živin, vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek, dostatkem vhodného pravidelného pohybu, zdržováním normální tělesné hmotnosti, dostatkem odpočinku, zanecháním kouření, omezením konzumace alkoholu lze snížit riziko vzniku artrózy i artritidy.

Jak si můžeme pomoci sami při bolesti kloubů

Na akutní bolest je vhodný Ibalgin krém, který lze koupit v lékárnách bez recept. Jeho léčivou látkou je známý a osvědčený ibuprofen. Ibalgin krém tlumí bolet i zánět, snižuje otok a pomáhá při artróze. Těm, kteří dávají přednost bylinkám, je doporučovaná jírovcová mast. Jírovcová mast kromě květu jírovce obsahuje včelí vosk, tymián, jalovec, černý rybíz a další přírodní látky. Jírovcová mast pomáhá při omezené hybnosti kloubů, páteře i při artróze.

Zdroj:

http://svatky.centrum.cz/svatky/vyznamne-dny/zacina-svetovy-tyden-kosti-a-kloubu-172/

http://www.alma-benesov.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=127:svet-tyden-kost-a-kloub&catid=20:odborne-clanky&Itemid=28

http://www.svetzeny.cz/zdrava-a-krasna/zdravi/jak-na-bolave-klouby-poradime

 Vloženo 8.10 2014

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.