Výstava Epopej 2022
Na konci února navštívili naši členové výstavu obrazů „Slovanská epopej“. Cyklus 20 obrazů je vystavený na zámku v Moravském Krumlově. Zámek je původní středověký hrad, přestavěný v 16. století za vlády pánů z Lipé na renesanční zámek. Posledními majiteli zámku byli Kinští. Po druhé světové válce byl zámek znárodněn a využívala ho armáda. Nyní se snaží město zámek opravit a vrátit jeho tehdejší podobu.
Od roku 2021 je do Moravského Krumlova zapůjčený cyklus obrazů inspirovaný slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů. Mucha mohl svůj sen namalovat sérii obrazů s námětem dějin slovanských národů od pravěku po současnost realizovat pomocí bohatého mecenáše, proto se roku 1910 vrátil do Čech natrvalo a po 18 letech se mu podařilo na zámku Zbiroh dílo dokončit a k 10. výročí vzniku výročí republiky, předal obří plátna jako dar českému národu. Výstavou nás provázela průvodkyně, která nás seznámila nejenom s jednotlivými obrazy, začínající vývojem celé epopeje „Slované v pravlasti“ pokračující zrušením nevolnictví na Rusi, kázáním Jana Husa v Betlémské kapli, Janem Amosem Komenským, bitvou na Vítkově až k poslednímu obrazu z dějin Slovanstva. Není úplně jednoduché prohlížet si obrazy o rozměrech několika metrů a soustředit se na jednotlivé výjevy, které z nich vystupují. Dále jsme se také dozvěděli něco o životě malíře Alfonza Muchy. Narodil se v Ivančicích. Nejprve pracoval jako výtvarník divadelních kulis ve Vídni. Zde také realizoval plakáty, oznámení, pozvánky. Později studoval výtvarnictví v Mnichově a Paříži. Stal se uznávaným výtvarníkem a průkopníkem secese. Zajímavé detaily z umělcova života napsal jeho syn v knize „Kankán se svatozáří“, jedna úsměvná historka zde je, jak Mucha a jeho přítel Marold sháněli po celé Paříži mák na moravské knedlíky, jenomže mák je kromě Čech všude ve světě považován za opiát.
Slovanská epopej vystavená nyní v zámku v Moravském Krumlově je zde zapůjčená na pět let. V roce 2026 se cyklus pláten vrátí do hlavního města, kde bude umístěna v paláci Savarin. Nově vznikající expozice má být koncipována jako cesta životem Alfonse Muchy a hlavně tím, jak tato pouť vedla k vytvoření Slovanské epopeje. Podařilo se nalézt shodu s hlavním městem a vnukem Alfonse Muchy na umístění Slovanské epopeje do důstojných prostor, která prakticky od svého vzniku cestovala po celém světě.
Sdílet na facebook