Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Chilli papričky – pro výraznou chuť i štíhlou linii

| autor: Evžena Janovská


zpět

 Chilli papričky, zvané též kayenský pepř, jsou malé papričky se silnou vůní a pálivou chutí. Těmto papričkám keřovitých druhů paprik se daří v tropických a subtropických oblastech. Barva chilli papriček je dle druhu papričky od zelené přes žlutou, červenou až k temně červené barvě.

Tajemství pálivosti chilli papriček

Pálivost chilli papriček působí rostlinný alkaloid kapsaicin, který rostlina vytváří na obranu proti parazitické mikroskopické houbě. Kapsaicin hubí zejména bakterie způsobující průjem. Existuje několik set druhů papriček, které se liší množstvím obsahu kapsaicinu. Mezi nejznámější druhy patří Cascabel, Bird´s eye, Cayenne, De Arbol, Jalapeňo, Jamalcan, Habanero, Malagueta, Red Savina, Naga Jolokia, Scot Bonnnet, Tabasco (z těchto papriček se vyrábí omáčka tabasco). Pálivost chilli papričky se určuje podle Scovilleovy stupnice, jejíž hodnoty se pohybují od 0 do 15 milionů SHU (Scoville heat units). Horní hranici stupnice tvoří čistý kapsaicin. Nejpálivější chilli paprička na světě se jmenuje Trinidad Moruga Scorpion. Tato královna mezi pálivými papričkami má neuvěřitelné 2 miliony SHU a pálí i přes latexové rukavice. Pro představu o její pálivosti je tato rekordmanka asi 4000krát pálivější než feferonka, 350krát pálivější než omáčka tabasco. Tato paprička je pro svou extrémní pálivost nepoživatelná, pozření malého kousku této papričky má stejný účinek jako vypití jedné sklenice silné koncentrované kyseliny.        

Chilli papričky v kuchyni

Chilli papričky původně sloužily jako koření chudých, strava chudých lidí se skládala hlavně z rýže, kukuřice, sójových bobů, luštěnin a zeleniny. Jídla z rýže, kukuřice, sójových bobů mají mdlou chuť, chilli papričky dodávaly těmto chuťově nevýrazným pokrmům charakteristickou chuť.

V současné době jsou chilli papričky používány k dochucení jídel nejen z obilovin, luštěnin a zeleniny, ale též jídel z hovězího, vepřového masa, kuřecího masa, ryb. Chilli papričky podporují vylučování žaludečních šťáv i šťáv žluče. Je vhodné je přidávat do těžkých a tučných jídel. Milovníci čokolády si mohou dopřát chilli papričky s kvalitní hořkou čokoládou. Pálivost chilli papriček dodá hořké čokoládě rafinovanou chuť.

Chilli papričky jsou nepostradatelnou ingrediencí v mexické, thajské, indické i indonéské kuchyni. Mexický guláš se bez chilli papriček nedá připravit. Chilli papričky jsou k dostání i na našem trhu, a to buď čerstvé nebo sušené nebo ve formě prášku. Chilli papričky se přidávají do jídla až na konci tepelné úpravy, čím déle se chilli papričky vaří, tím je jídlo pálivější. Nepříjemné pálení v ústech, způsobené větším množstvím chilli papriček odstraní sklenice mléka nebo sklenka alkoholu. Sklenice vody pálivost nezmírní.   

Chilli papričky pro štíhlou linii                           

Po chilli papričkách se hubne, hubnutí působí kapsaicin svými účinky. Kapsaicin zrychluje metabolismus, podporuje produkci tepla v těle a tím napomáhá spalování tuků, hlavně v oblasti břicha. Chilli papričky jsou pomocníkem při hubnutí, nikoli zázračným prostředkem na hubnutí. Pomáhají hubnout jen při dodržování všech zásad redukční diety a režimových opatření při hubnutí, např. při vhodné dostatečné pravidelné pohybové aktivitě. Při dodržování všech zásad dochází k úbytku váhy, ale konzumace chilli papriček tento úbytek urychluje a tuk mizí zejména v oblasti břicha.                  

Zajímavost                                                                                        

Extrakty z extrémně pálivé druhy chilli papriček lze používat i jako prostředek sebeobrany stejně jako pepřový sprej. V Indii je ve výzbroji armády granát s chilli. Indičtí i thajští zemědělci používají dýmovnice naplněné chilli jako obranu před slony, kteří jim ničí úrodu.

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Chilli_papri%C4%8Dka

http://www.spektrumzdravi.cz/chilli-papricky-pro-lepsi-sex-super-postavu-a-pevne-zdravi

http://www.novinky.cz/koktejl/259281-dabelska-chilli-papricka-ochromila-svet-pali-i-pres-latexove-rukavice-a-muze-zabit.html

http://zena.centrum.cz/bydleni/clanek.phtml?id=777262

http://chillipapricka.webnode.cz/

http://www.gurmeko.cz/pdf/chilli.pdf

 

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.