Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Cholesterolzpět

Patnáct až dvacet procent národa má zvýšený cholesterol, to znamená vyšší koncentraci tuku v krvi. Pokud se u těchto lidí nadbytek cholesterolu nepodchytí včas, mají velké riziko kardiovaskulárních onemocnění, tedy onemocnění srdce a cév, na které se u nás nejvíce umírá.

Cholesterol je látka podobná tuku, která je ve všech buňkách lidského organismu. Tvoří buňkám ochranný obal- membránu. Bez cholesterolu by nemohla žádná buňka v těle žít. Lidské tělo však cholesterol získává dvojím způsobem:

- vyrábí si ho samo v játrech

- dostává ho potravou

 

 

Postupně se zjistilo, že má  v našem těle i neblahé účinky. V nadbytečném množství způsobuje aterosklerózu, tedy ucpávání cév.

Na vysokém cholesterolu se částečně podílejí i genetické vlohy.  Neplatí vždy, že ten kdo je obézní má vysoký cholesterol nebo ten, kdo je stresovaný.  Zásadní podíl na vzniku zvýšené hladiny cholesterolo má životní styl. Zejména tučná a nepravidelná strava a nedostatek pohybu.

Strava - přejídáním riziko stoupá. Důležité je konzumovat dostatek zeleniny (300g) a ovoce (200g), zakysané mléčné a celozrnné výrobky. Nejvíce cholesterolu obsahují potraviny živočišného původu, tj.vnitřnosti-mozeček, játra, ledvinky, vaječné žloutky a některé živočišné tuky jako máslo, sádlo a lůj. Jestliže příjem cholesterolu z potravy by neměl být vyšší než 300mg za den, tak to přesně obsahuje jeden vaječný žloutek. Ve 100g mozečku je však cholesterolu šestkrát víc, než je denní dávka. Červená masa, jako je hovězí, vepřové, skopové, obsahují zhruba 80mg cholesterolu ve 100g. V sýrech je ho zhruba 90mg ve 100g.

Lidský organismus potřebuje denně cca 25g vlákniny, který často nedodržujeme. Pro osoby se zvýšenou hladinou cholesterolu je toto množství nutností. Je možné ji nahradit doplňkem stravy nebo je obsažena i 3/4kg jablek.

Nekouřit- nikotin poškozuje stěnu cév a do poškozené stěny se cholesterol ukládá rychleji.

Pohyb- denně by měl muž ujít až 8,5km a žena 6,5km. Doporučováno je i cílené chození svižným tempem, ve kterém jsme ještě stále schopní komunikace, ale přitom se zadýcháváme.

Zvýšený cholesterol nepoznáme- vysoká hladina cholesterolu v krvi nebolí, proto je zákeřnější. V určitém okamžiku může dojít k infarktu, mrtvici, v nejhorším případě i ke smrti.

Důležité je si nechat každý rok alespoň jednou změřit hodnotu krevního tlaku a hodnotu cholesterolu v krvi.

 

Zroj:

Televizní Magazín Právo (12.listopadu 2011)

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.