Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Čokoláda – zdravá pochoutka

| autor: Evžena Janovská


zpět

 

Čokoláda je známá a velmi oblíbená pochoutka, známá od starověku, znali ji Mayové a Aztékové, obyvatelé střední a Jižní Ameriky. Používali ji jako součást rituálů i jako lahodný nápoj nejbohatších společenských vrstev. Čokoládu přivezl do Evropy španělský dobyvatel Cortéz. Čokoláda byla dlouhou dobu vyhrazená vyšším společenským vrstvám. Teprve počátkem 19. století se čokoláda stala běžně dostupnou pro široké vrstvy obyvatelstva.

Jak se vyrábí čokoláda

Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů, které rostou na kakaovníku. Kakaovník je strom, podobný jabloni, který roste ve Střední a Jižní Americe. Staří Mayové i Aztékové věřili, že kakaové boby jsou darem bohů, z tohoto mýtu je odvozen oficiální název kakaovníku Teobroma Cacao, což znamená pokrm bohů. Kakaové boby sloužily nejen k výrobě čokolády, ale i jako platidlo, v některých částech Mexika až do konce 19 století.

Zralé kakaové boby se sklízejí ručně mačetou. Po vyjmutí plodu a odstranění dužiny zůstanou semena kakaovník, ta se nejprve fermentují, suší na slunci a potom se balí do pytlů a odvážejí výrobcům čokolády. Výrobci čokolády je roztřídí, očistí, opraží, vyloupou a rozemelou. Teplem při mletí se v nich rozpustí tuk a výsledkem je tučná kakaová hmota s hořkou příchutí, která se nazývá kakaové máslo. Při výrobě kakaa a čokolády se v lisu oddělí většina kakaové másla a zbydou kakaové pokrutiny, které se rozemelou a prosívají, až vznikne kakaový prášek, a tekutá hmota, ke které se přidá kakaové máslo, cukr, příp. mléko (jedná-li se o mléčnou čokoládu) a emulgační činidla (lecitin). Hmota se míchá a válcuje na válcovacích strojích, potom se promíchá a nechá se v tzv. konších při teplotě 50 – 60°Celsia po dobu několika hodin, potom se chladí v tzv. temperovacích strojích na teplotu vhodnou ke zpracování, po té putuje do dělících strojů, kde se z ní vytvářejí stejné dávky, které se vyklepávají do forem. Z forem jde hotová čokoláda do chladících zařízení.

Co obsahuje čokoláda

Kvalitní čokoláda obsahuje kakaovou hmotu, kakaové máslo a cukr. Kromě cukru a tuku, obsaženém v kakaovém másle obsahuje mnoho dalších látek, mezi ně patří bílkoviny, sodík, draslík, hořčík, vápník, fosfor, železo, zinek, mangan, měď, vitamín B6, thiamin, riboflavin, niacin, theobromin, kofein a látky vyvolávající požitek. Mezi tyto látky patří fenyletylamin (jedná se o látku, kterou vylučuje mozek zamilovaných lidí) a arachidonyletanolamid (tato látka stimuluje nervová centra v mozku stejným způsobem jako marihuana, ale v mnohem menší míře). Čokoláda zvyšuje hladinu serotoninu a endorfinů v mozku. Konzumace čokolády zlepšuje náladu, mnozí lidé s ní zahánějí stres nebo ji mají jako náhražku neopětované lásky. Kvalitní hořká čokoláda nebývá konzumována ve větším množství, i malý kousek této čokolády zasytí. Kromě toho zažene nutkavé chutě na sladká a tučná jídla.

Není čokoláda jako čokoláda

Kvalita čokolády je dána množstvím kakaové hmoty, čím více kakaové hmoty obsahuje čokoláda, tím je kvalitnější. Nejkvalitnější je pravá hořká čokoláda, ve které je obsažena pouze kakaová hmota, kakaové máslo a cukr. V této kategorii jsou různé stupně kvality dle kvality kakaových bobů. Další kategorie čokolády je čokoláda s ekvivalentem, které kromě kakaového másla, kakaové hmoty a cukru obsahuje jiné rostlinné tuky, tzv. ekvivalenty. Tuky nesmějí být upravovány a mohou nahradit maximálně  5 % kakaového másla. Dalším druhem čokolády je mléčná čokoláda, jedná se o čokoládu, do které se přidává kondenzované nebo sušené mléko. Dle předpisů Evropské Unie musí být pevné složky kakaa v mléčné čokoládě zastoupeny minimálně z 35 %. Bílá čokoláda obsahuje čokoládové máslo a mléko, ale neobsahuje pevné kakaové složky. Ledová čokoláda je druh čokolády, který je třeba před konzumací zchladit minimálně na teplotu 5°Celsia. Do čokolády může být přidáno ovoce nebo různé druhy oříšků.

Napodobenina čokolády     

V supermarketech se spotřebitel setká s napodobeninou čokolády, která nemá s čokoládou nic společného. Ani se nesmí prodávat pod označením čokoláda, protože dle české normy musí výrobek, který se může prodávat pod označením čokoláda, obsahovat nejméně 10 % kakaové hmot. Napodobenina čokolády obsahuje kromě kakaové hmoty, které je méně než 10 % rostlinný tuk, který nahrazuje kakaové máslo, cukr a může obsahovat různé chemické látky, např. zvýrazňovače chuti, stabilizátory, apod. Prodává se pod označením čokoládová pochoutka, kakaovo–mléčná pochoutka, poleva.  To však nebrání jejímu umístění v oddělení čokolád, v regálech vedle čokolád. Napodobenina čokolády se používá jako poleva na sušenky, do zmrzlin, na výrobu figurek, do levného sladkého plněného pečiva, poleva na koblihy, apod.

Kvalitní čokoláda je sice dražší, ale je lépe konzumovat malé množství kvalitních potravin než větší množství některých levných potravin, které jsou náhražky. Jak říká staré přísloví: „Lepší kapka medu než kýbl hnoje“.

Zdroj:

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cokol%C3%A1da

http://www.bon-bon.cz/o-cokolade

http://ona.idnes.cz/devet-dobrych-duvodu-proc-jist-cokoladu-f0l-/recepty.aspx?c=A110119_164919_recepty_job

http://zdrava-vyziva.abecedazdravi.cz/cokolada-a-sladkosti

http://www.stream.cz/peklonataliri/672459-peklo-na-taliri-zavadejici-obaly-potravin

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.