Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Dietní štědrovečerní stůl

| autor: Evžena Janovská


zpět

 Přestože jste nuceni ze zdravotních důvodů držet dietu, neznamená to, že byste si neměli pochutnat. Naopak. Chutná jídla nemusí být bohatá na kalorie. Pochutnat si lze i na dietních jídlech.

Pokud musíte držet diabetickou dietu

Diabetici si musí především hlídat sacharidy. Podstatou diabetické diety je dodržovat doporučené denní množství sacharidů, které je během dne rovnoměrně rozloženo. Diabetik by v žádném případě neměl hladovět. Pro diabetika není vhodný ani nadměrný příjem tuků, zvláště ne u diabetika 2. typu, který obvykle mívá nadváhu nebo obezitu.

Diabetik by měl spolu se sacharidy přijímat i vlákninu, která zpomaluje vstřebávání, čímž snižuje glykemický index. Pro diabetika je vhodné co nejvíce nahrazovat bílou pšeničnou mouku celozrnnou moukou, špaldovou moukou, pohankovou moukou. Vhodná je také žitná i amarantová mouka. Tyto mouky na rozdíl od bílé pšeničné mouky kromě sacharidů obsahují vlákninu, vitamíny a minerály. Při používání celozrnné mouky je potřeba přidat více tekutin a naopak méně různých dochucujících přísad, jako je vanilka, rum. Je známé, že by se měl diabetik vyhýbat cukru, ideálními náhradami cukru je ovoce i sušení neslazené ovoce, mrkev, malé množství rozinek a také stévie.

Pokud jste se rozhodli sladit stévií, můžete použít nejen čerstvé nebo sušené listy stévie. V prodejnách zdravé výživy je k dostání tmavý extra stévie, získaný vodní extrakcí suchých listů, přičemž se odpaří přebytečná voda a odstraní se vůně trávy. Můžete koupit také zelený extrakt stévie, získaný extrakcí listu, do kterého se přidává alkohol a voda. Světlý extrakt stévie má mnohem sladší chuť její než tmavý a zelený extrakt. Světlý extrakt se vyrábí z tmavého nebo zeleného extraktu, přičemž se odstraní barevné sloučeniny. Stévii můžete koupit také ve formě sypkého prášku, můžete vybírat mezi čistým steviosidem, který má mírně nahořklou chuť a mezi rebaudisoidem A, jehož chuť je stejná jako chuť cukru a mezi jejich směsi.

Na štědrovečerním stole obvykle nechybí alkohol a cukroví, obojí je však bohatým zdrojem sacharidů. V tomto případě je třeba, aby diabetik zachoval střídmost a ukázněnost. Může si dopřát dva až tři malé kousky neslazeného cukroví a nejvýše dvě sklenky bílého suchého, tj. nepřislazeného vína. Měl by se také vyhnout všem slazeným nápojům a místo nich si dopřát kvalitní neslazený čaj, šťáva z čerstvého ovoce, stolní i minerální vodu bez příchuti.

Štědrovečerní menu pro diabetiky

Dietní rybí polévka

Na štědrovečerní stůl patří klasická rybí polévka. Abychom snížili množství sacharidů a také kalorií, buď nezahustíme vůbec, nebo jí zahustíme zeleninou či bramborami nebo celozrnným chlebem.

Pečený kapr s bylinkami nebo Kapr po mlynářsku, tj. kapr poprášený hladkou moukou a opečený na oleji.

Dietní bramborový salát nebo Bramborový salát s jablky a vlašskými ořechy nebo Bramborový salát se zázvorem

Jablečný závin bez másla a tuku

Dalšími možnými pochoutkami jsou ovocné saláty s oříšky nebo semínky, ovoce v agaru nebo v želatině. Na stole by neměla chybět ani vánočka, která je stejná jako klasická, pouze je vynechán cukr.

Pokud musíte šetřit trávicí trakt

Na Štědrý večer si můžete pochutnat i v případě, že musíte šetřit trávicí trakt nebo také omezit tuky. I lehce stravitelné jídlo může být chutné. Alkoholu se budete muset zcela vyhnout, můžete ho nahradit šťávou z čerstvých druhů povoleného ovoce, jako jsou pomeranče, jablka, meruňky, broskve, slabým kvalitním zeleným, bílým čajem, kvalitními ovocnými čaji z povolených druhů ovoce. Vhodnými nápoji jsou také stolní vody bez příchuti.

Lehké štědrovečerní menu

Polévka z rybích filet

Musíte-li šetřit trávicí trakt, neznamená to, že se musíte vzdát rybí polévky. Polévku si můžete připravit z rybích filet.

Pečený kapr

Lehký bramborový salát

Netučná starší vánočka, piškotové řezy s citrónovou polevou, krupicové flameri, meruňky, broskve, jablka, banány, pomeranče, mandarinky v agaru nebo želatině.

Ať už musíte ze zdravotních důvodů držet dietu nebo ne, nezapomínejte na dostatek tekutin a pohybu. Nejlepším a nejpřirozenějším pohybem je chůze, efektivnější je nordic walking.

Zdroj

http://ona.idnes.cz/osm-rad-jak-pect-zdraveji-nahradit-muzete-cukr-bilou-mouku-i-vajicka-11i-/zdravi.aspx?c=A101210_143223_zdravi_abr

http://www.diastart.cz/page/formy-pouziti-stevie/8

Vloženo 16.12 2014

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.