Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Hlávkové zelí – zásobárna zdraví

| autor: Evžena Janovská


zpět

Hlávkové zelí znali již pravěcí lovci, kteří je jedli nejen kvůli jeho chuťovým vlastnostem, ale také kvůli jeho léčivým účinkům. V antickém Římě bylo hlávkové zelí používáno nejen jako zelenina, ale také k léčebným účelům. Ve středověku tvořilo hlávkové zelí součást jídelníčku bohatých i chudých. Bečky kysaného zelí patřily k povinné výbavě námořníků, chránily je před obávanými kurdějemi, které vznikají z nedostatku vitamínu C. Obyčejná hlávka zelí, ať už bílého nebo červeného skrývá v sobě zásobárnu zdraví. Další výhodou zelí je, že roste i na té nejchudší, nejméně úrodné půdě. 

 
Co obsahuje hlávkové zelí a jak nám pomáhá
 
Hlávkové zelí je známé především vysokým obsahem vitamínu C, 200 g hlávkového zelí pokryje naši celodenní potřebu tohoto vitamínu.  A nejen to, vitamín C je v hlávkovém zelí obsažen ve formě tzv. askorbigenu, což je forma kyseliny askorbové, která se téměř neničí i při jeho dalším zpracování. Hlávkové zelí obsahuje také vitamín K, E, vitamíny skupiny B, beta-karoten, draslík, molybden, hořčík, železo, vápník a zinek. Je také zdrojem rostlinných bílkovin, vlákniny a organických kyselin. 
 
Tyto látky dělají ze zelí zásobárnu zdraví. Hlávkové zelí aktivuje metabolismus sacharidů, stimuluje nervy a mozek, uvolňuje napětí, podporuje spánek, zlepšuje náladu i koncentraci, pomáhá proti depresím. Zelí snižuje krevní tlak, posiluje imunitní systém, krvetvorbu, aktivuje okysličování buněk a podněcuje jejich růst. Hlávkové zelí má také detoxikační účinky, pročišťuje střeva, působí příznivě proti zácpě, dokáže na sebe vázat těžké kovy, které odstraňuje z organismu, ochraňuje střevní mikroflóru. Zelí také působí proti bakteriím, dokonce i proti zlatému stafylokokovi a bakteriím tuberkulózy. Zelí je vhodné také při léčbě nemocí srdce, ledvin, dny, žaludečních vředů, vděčí za to látce S-metylmetionin, která urychluje jejich zacelování. Zelná šťáva s medem se používá při léčbě onemocnění dýchacích cest, např. při zánětu hrtanu. Červené zelí pomáhá také diabetikům, podporuje snižování hladiny glukózy v krvi. Obsahuje také beta-karoten a silný antioxidant selen.
 
Hlávkové zelí a hubnutí
 
Hlávkové zelí je výbornou potravinou pro ty, kteří se chtějí zbavit nadbytečných kil. Vláknina, obsažené v hlávkovém zelí zasytí, kromě toho má zelí zanedbatelné množství kalorií. Červené zelí dokonce díky své nasládlé chuti snižuje chuť na sladké. 
 
Kysané zelí
 
Kysané zelí se vyrábí pomocí mléčného kvašení jemně nakrouhaných hlávek. K nakrouhanému zelí se přidá sůl a kmín, dle chuti lze přidat také jalovcové bobule, cibuli, jablka, mrkev a další. Při kvašení vznikají škroby a kyselina mléčná, která zelí konzervuje. Kysané zelí, skladované za správných podmínek vydrží několik měsíců. Kromě látek, obsažených v nekvašeném zelí, obsahuje izotiokyanáty, látky, které vznikají procesem kvašení a chrání tělo před rakovinou. 
 
Hlávkové zelí v kuchyni
 
Hlávkové zelí lze jíst syrové samotné nebo jako součást různých zeleninových salátů. Zelí je chutné také tepelně upravené, jeho výhodu je, že se velmi rychle vaří. Košťál nevyhazujeme, pokud není ovadlý, stejně tak neodstraňujeme větší množství listů, ale pouze ovadlé, příliš poškozené nebo nahnilé listy. Ihned po nakrájení je vhodné pokapat zelí trochou oleje, aby se zamezilo ztrátám vitamínu C. Vlivem varu dochází ke ztrátě vitamínů, proto vodu, která nám zbyla po uvařeném zelí, nevyléváme, ale použijeme ji např. na polévku. Jídlo připravené ze zelí pokud možno neohříváme, mohli bychom získat blátivou hmotu, která obsahuje minimum zdraví prospěšných látek. Při krájení, strouhání, krouhání je vhodné používat nerezové nebo plastové kuchyňské náčiní.
 
Červené zelí se hodí k drůbeži nebo ke zvěřině a ochucuje se kromě soli, cukru a kmínu také jalovčinkami. Bílé zelí je součástí naší tradiční české kuchyně, do které patří vepřo-knedlo.zelo, zelňačka. Bílé zelí se vaří v každém kraji jinak. Bílé zelí může bát náplní do závinů, součástí zelných závitků, čínské kuchyně, maďarské kuchyně, např. segedínský guláš, aj. Ze syrového bílého zelí, mrkve, jablek, sušených rajčat, olivového oleje, zelených natí a bylinek lze připravit chutný salát. 
 
Bílé i červené zelí se hodí také jako příloha. Moravské zelí se zahušťuje hladkou moukou, k zahušťování českého zelí se používá nastrouhaná syrová brambora. Vždy se do něj přidává cukr. Zelí jako přílohu připravíme osmahnutím drobně nakrájené cibule na zpěněném sádle, do níž přisypeme cukr, který za stálého míchání rozpustíme na karamel. Jakmile je karamel hnědý, přidáváme po troškách na nudličky nakrouhané zelí a dále ho už připravujeme, jak jsme zvyklí. 
 
Netradiční recept z hlávkového zelí 
 
Salát Coleslaw (2 porce)
 
Suroviny: 400 g hlávkového zelí, 100 g mrkve, 1 ks jarní cibulky, 150 g zakysané smetany, ½ čajové lžičky dijonské hořčice, 1 polévková lžíce bílého vinného octa, 1 polévková lžíce javorového sirupu nebo medu, sůl, pepř
 
Postup: Nejprve si připravíme dresink tak, že metličkou rozmícháme majolku, smetanu, hořčici, ocet, javorový sirup, sůl a pepř, dokud se vše nespojí. Zelí a mrkev nastrouháme na tenké nudličky, cibulky nakrájíme na tenká kolečka. Salát přelijeme dresinkem, promícháme a necháme minimálně jednu hodinu vychladit v lednici.
 
 
Zdroj:
http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/zeli-a-jeho-lecive-vlastnosti-/
http://www.prostezdravi.cz/hlavkove-zeli-spousta-cecka-hodne-zdravi/
http://www.epuls.cz/vyziva/769-zeli-prirodni-zivotabudic
 
Vloženo 30.7 2014
 

 

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.