Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Jód - prvek pro naše zdraví

| autor: Evžena Janovská


zpět

Jód je jedním z prvků, který se vyskytuje v přírodě i v našem těle. Jód, latinsky iodum patří do skupiny halogenů. V přírodě se nevyskytuje samostatně, ale pouze ve sloučeninách. Jód tvoří tmavě fialové destičkové krystalky. Jód má silné dezinfekční účinky.

Význam jódu pro naše tělo
 

Jód, je nezbytnou součástí hormonů štítné žlázy, tyroxinu a trijodtyroninu. Tyto hormony ovlivňují rychlost tělesného metabolismu, rychlost využití energie, zvyšují tvorbu tepla. Jód zlepšuje kvalitu kůže, vlasů, nehtů a zubů. Jód také zklidňuje nervy a zlepšuje mentální funkce V těle dospělého člověka je až 50 mg jódu, který je převážně ve štítné žláze. Jód se ve střevě vstřebává skoro 100% a během 24 hodin se 50 - 70 % tohoto množství dostane do štítné žlázy. Hormony štítné žlázy mají zásadní vliv na vývoj mozku během nitroděložního vývoje a po narození. Jód má velký vliv na vývoj mozku a tím i duševních schopností jedince. Nedostatek jódu znamená nedostatek hormonů štítné žlázy, což se projevuje u novorozenců zejména poškozením mozku a následnou mentální retardací i poruchami tělesného růstu a vývoje. U dětí se nedostatek jódu mimo jiné projevuje poruchou učení, snížením IQ a zapomínáním.
 

Když je jódu nedostatek
 

Při nedostatečném příjmu jódu dochází ke změnám ve struktuře a funkci štítné žlázy. Nedostatek jódu vede ke snížení funkce štítné žlázy. Mezi projevy snížené funkce štítné žlázy patří špatná látková výměna, nesoustředěnost, pocit nesmírné únavy, pomalé reakce i pomalá činnost mozku, u dětí poruchy růstu. Pokud není snížená funkce štítné žlázy léčená, dochází ke zvětšení štítné žlázy, až se v oblasti krku objeví struma. Jejími projevy jsou bolesti v krku, dýchací obtíže, bušení srdce a pocity stísněnosti.
 

Příčinu snížené funkce štítné žlázy může být její poškození, zánět nebo v ní může probíhat autoimunitní onemocnění nazývané Hashimotova struma. Další příčinou může být nadměrná konzumace látek, nazývaných strumigeny. Jedná se o látky, které zasahují do činnosti štítné žlázy. Snížená funkce štítné žlázy je snadno léčitelná, léčba spočívá v podstatě v dlouhodobém pravidelném dodávání jódu.

Když je jódu nadbytek

Nadbytek jódu může být příčinou zvýšené činnosti štítné žlázy, tato příčina je však v naší zemi vzácná. Zvýšená činnost štítné žlázy je obvykle založena dědičné. V tomto případě štítná žláza samovolně produkuje nadbytek hormonů. Další možnou příčinou zvýšené funkce štítné žlázy je autoimunitní onemocnění, nazývané Graves-Basedowova choroba, nádor nebo nadměrné užívání hormonů štítné žlázy. Mezi projevy zvýšené činnosti štítné žlázy patří teplá opocená kůže, vypadávání vlasů, zvýšené únavnost, hubnutí, pocity úzkosti, neklidu, třes, zvýšený puls, zvýšený krevní tlak, rychlejší střevní peristaltika, emoční labilita. Podstatou léčby zvýšené funkce štítné žlázy je podávání léků, snižujících tvorbu hormonů štítné žlázy.
 

Denní doporučené množství jódu
 

Jódu nemá být v těle ani nedostatek, ale ani nadbytek. Denní doporučená dávka jódu pro dospělého člověka se pohybuje mezi 150 – 200 mikrogramy. Potřeba jódu u dětí závisí na věku, kojenci potřebují 50 mikrogramů, starší školní děti 180 mikrogramů. Potřeba jódu u těhotných a kojících žen je 230 – 260 mikrogramů.

Zdroje jódu
 

Největším zdrojem jódu je mořská voda a tím i mořské ryby, plody moře, mořské řasy i mořská sůl. Jód je obsažen v podobě organických sloučenin také ve sladkovodní řase chaluze bublinaté. Menší množství jódu je obsaženo ve višních, třešních, některých minerálních vodách jako je Vincentka, vejcích brokolici, citronech, špenátu, žampionech, hrachu, kvalitní čokoládě, pórku, polníčku a mrkvi.

Látky usnadňující a látky omezující vstřebávání jódu
 

Selen pomáhá zabudovat jód do hormonů štítné žlázy. Mezi nejbohatší zdroje selenu patří slunečnicová semena, ořechy (vlašské, kešu, para), pšeničné klíčky, sardinky, tuňák, plody moře.
Hlávkové zelí, tuřín obsahuje látku, která Látka brání vstřebání jódu. Burské ořechy omezují využití jódu v hormonech štítné žlázy. Příjem jódu mohou zhoršovat také dusitany ve vodě. Některé léky omezují vstřebávání jódu, jedná se o perorální antidiabetika, tj. léky ve formě tablet podávané při léčbě diabetu mellitu 2. typu, které obsahují deriváty sulfonylurey. Vstřebávání jódu mohou omezovat i některá antidepresiva.
 

Zdroj:
Amanda Ursellová, Vitamíny a minerály, překlad MUDr. Veronika Bártová, vydalo nakladatelství NOXI s.r.o. v Bratislavě v roce 2004, první vydání, ISBN 80-89179-00-2
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jod  

http://www.alma-benesov.cz/index.php?option=com_content&view=section&id=6&layout=blog&Itemid=28
http://www.celostnimedicina.cz/jod-pro-zdravy-rust-a-funkci-stitne-zlazy.htm                                                                                                                              

Vloženo 13.3 2015

 

 

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.