Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Kopřiva – pomocník nejen při očistě těla

| autor:


zpět
Stručný popis
 
Kopřivu není třeba představovat, všichni známé její žahavé chlupy, umístěné na stonku, které při dotyku pálí a svědí. Bohužel žahání kopřiv nepomáhá proti revma, jak mnozí tvrdí. Kopřiva má jiné léčivé účinky. Kopřiva ničí a rozpouští škodliviny v těle, čistí krev. Kromě toho posiluje nervy, tvoří nová krevní tělíska, hojí žaludeční vředy, rozpouští a neutralizuje kyselinu močovou, pomáhá při únavě, anémii, revmatismu, dně, posiluje a vyživuje vlasy, upravuje hladinu glukózy v krvi. Kopřiva také dodá našemu tělu draslík, síru, mangan, hořčík, křemičitany, karotenoidy, vitamín B2 a další zdraví prospěšné látky.
 
Kopřiva jako lék i pochoutka
 
Na jaře může používat kromě sušených listů čerstvé mladé listy kopřiv. Listy kopřiv lze sbírat od jara do září, nejúčinnější je sběr do konce května. Kopřivu není třeba dlouho hledat, roste téměř všude jako plevel, pouze není vhodné ji sbírat blízko silnice. Listy kopřiv lze používat čerstvé nebo sušené. Pokud je chceme usušit, je třeba začít s jejich usušením ihned po jejich sběru, aby si zachovaly původní zelenou barvu. Listy kopřiv sušíme v polostínu s dostatkem čerstvého vzduchu. Můžeme je sušit i uměle, teplota však nesmí přesáhnout 60 °Celsia.
Pro jarní očistu těla je výborný čaj z kopřiv. Připravíme ho tak, že dvě lžičky listů kopřiv, čerstvých nebo sušených přelijeme ¼ l vody, která přešla varem, přiklopíme pokličkou. Po deseti minutách čaj scedíme a pijeme ho vlažný po doušcích tři krát denně jeden šálek po dobu cca tří týdnů. Dva šálky čaje z listů kopřivy po dobu 2 až 3 týdnů pomůže našemu tělu zbavit se škodlivin.
Mladé listy kopřiv jsou vhodné i na přípravu salátů, je třeba je však spařit, aby se odstranila jejich pichlavá, pálivá chuť. Mladými listy kopřiv lze také nahradit špenát.
 
Kopřiva pro kvalitní vlasy i pleť
 
Kopřiva má své využití i v kosmetice. Odvar z listů kopřivy je vhodný pro kvalitu našich vlasů. Působením kopřiv získávají naše vlasy pevnost, pružnost i lesk. Kopřiva také pomáhá proti vypadávání vlasů. Odvar z kopřiv připravíme tak, že sušené kopřivy nařežeme, přelijeme litrem vroucí vody, vmícháme polévkovou lžíci vinného octa a necháme deset minut luhovat. Doporučuje se používat odvar z kopřiv po dobu 14 dnů. Odvarem z kopřiv můžeme omývat i obličej, kopřiva má čistící účinky na naši pleť.
 
Zdroj:
http://www.zdravinadlani.cz/lecive-rostliny/kopriva-dvoudoma
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kop%C5%99iva
http://www.vitalia.cz/clanky/revma-nedojima-kdyz-vas-spali-kopriva/
http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/mate-v-zahrade-koprivy-zuzitkujte-je
http://www.jenzeny.cz/moda/zdravi-a-krasa/kopriva-vyuziti-v-kuchyni-i-na-plet-1359.html

    

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.