Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Léčivá síla v česneku

| autor: Evžena Janovská


zpět

Česnek kuchyňský, latinsky, Allium sativum je díky svému charakteristickému aroma celosvětové známý jako koření. Rovněž jsou známy i jeho léčivé účinky.

Co obsahuje česnek

Česnek je bohatým zdrojem vitamínů skupiny B, vitamínu A, C, selenu, vápníku a jódu. Obsahuje také flavonoidy, silice, polysacharidy, lutamylpeptidy, saponiny a lektiny. Nejdůležitější účinnou složkou česneku je silice aliin, která se rozdělí během metabolismu na kyselinu pyruvovou a kyselinu 2-propensulfenovou. Obě tyto kyseliny se hned mění na alicin, který na vzduchu oxiduje na diallyldisulfid. Alicin má antiparazitární účinky a také je původcem charakteristického zápachu česneku.

 
Účinky česneku na naše zdraví

Účinky česneku na naše zdraví jsou velmi rozmanité, ne nadarmo mu lidové legendy připisovaly moc zahánět zlé síly. Česnek je přírodní antibiotikum, antiseptikum, antimykotikum, antiparazitikum. Posiluje imunitní systém, snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi, působí proti ateroskleróze. Česnek podporuje vylučování žluči, čímž zlepšuje trávení. Působí také proti nadýmání, ničí střevní parazity. Česnek pomáhá také diabetikům díky schopnosti regulovat hladinu glykémie. Česnek je v kombinaci s medem známým a osvědčeným prostředkem proti nachlazení a chřipce. Česnek také zrychluje metabolismus, díky tomu je vhodný při redukční dietě.

Česnek působí jako silný antioxidant, díky tomu zpomaluje stárnutí. A navíc snižuje riziko vzniku rakoviny. Vědci zjistili, že česnek působí jako prevence vzniku rakoviny žaludku, prostaty a tlustého střeva a mnoha dalších nádorů.
 
Česnek pomáhá i při vnějším použití

Česnek je vhodný i pro vnější použití, např. bolesti zubů, proti akné, bradavicím oparům i plísním.Propečené stroužky česneku, rozmačkané na kaši pomáhají při bolesti zubů. Stačí horkou česnekovou kaši přiložit na tvář. Šťáva ze syrového česneku pomůže odstranit akné, stačí ji nanést na postižené místo, nechat působit 20 minut a poté opláchnout. Oloupané, rozmačkané stroužky česneku pomáhají proti bradavicím oparům i plísním. Stačí je přiložit na ránu, zavázat a nechat působit několik hodin.

Jak odstranit nepříjemný pach česneku

Česnek má dvě drobné nevýhody, kromě toho, že některým lidem může působit trávicí obtíže, má specifické aroma, které je hodně intenzivní. Pro odstranění tohoto nepříjemné aroma stačí rozžvýkat čerstvou petrželovou nať nebo čerstvé lístky máty anebo rozkousat několik kávových zrn, lze použít i mletou kávu. Dalšími pomocníky při odstranění charakteristického aroma česneku patří jablko.

Použití v kuchyni

Charakteristické aroma česneku je vítané v kuchyni. Česnek má všestranné použití: čerstvý rozetřený se solí do zelených salátů, jinak do omáček, k zelenině, k masům (skopovému a hovězímu), do salámů a k rybám.

Aby se mohlo aroma česneku projevit v plné síle, je třeba mu dát čas. Před přidáním do jídla honasekejte najemno, díky tomu se v něm aktivuje enzym, který následně z česneku uvolní zdraví prospěšné látky. A také mu dopřejte deset až patnáct minut na to, aby mohl začít působit a teprve pak ho přidejte do jídla. Samotné vaření by už nemělo snížit účinek česneku.

Zajímavosti o česneku

Česnek se ve středověku používal proti moru. V době první světové války se osvědčil jako dezinfekční prostředek, během druhé světové války zachránil česnek mnoho zraněných před gangrénou. A v roce 2000 pomohl zastavit v Rusku epidemii chřipky.

Česnek kuchyňský je nejznámější druh česneku, kromě tohoto druhu rostou u nás planě další druhy česneku - medvědí, polní aj. - jejichž čerstvé listy se mohou zjara používat jako koření. Jsou však aromatičtější než česnek kuchyňský.

Zdroj:

http://www.kondice.cz/2011/09/proc-vubec-jist-cesnek-chrani-pred-rakovinou/

http://www.celostnimedicina.cz/cesnek-allium-sativum.htm 

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesnek_kuchy%C5%88sk%C3%BD

http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/cesnek-lek-zivotabudic-i-afrodiziakum

http://www.zdravinadlani.cz/koreni/cesnek

http://bylinky.doktorka.cz/cesnek-nad-zlato/

Vloženo: 16.5 2014

 

 

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.