Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Stévie sladká – sladidlo pro diabetiky i pro ty, kteří chtějí zhubnout

| autor: Evžena Janovská


zpět

Sladit a při tom hubnout – to je přáním diabetiků a každého, kdo se snaží zbavit se přebytečných kilogramů nebo si udržet svoji tělesnou hmotnost. Toto přání splňuje rostlina jménem stévie sladká, jejíž listy mají sladkou chuť a neobsahují žádné kalorie. Stévie je přírodní nekalorické sladidlo, které na rozdíl od chemicky vyrobených náhradních nekalorických sladidel obsahuje prospěšné látky pro naše zdraví a nemá žádné vedlejší účinky.

Popis stévie

Stévie sladká, latinsky Stevia rebaudiana Bertoni, známá též pod názvem „sladká tráva“, je tropická rostlina z oblasti Střední a Jižní Ameriky. Tato tropická, světlomilná a teplomilná, nenáročná rostlinka má drobné sytě zelené lístky, které mají sladkou chuť, velký obsah zdraví prospěšných látek a zanedbatelné množství kalorií. Stévii znali již ve starověku Stévii je známá od starověku, používali ji Indiáni, žijící v oblasti Střední a jižní Ameriky jako sladidlo i jako léčivou bylinu. Tato rostlina byla dlouhou dobu v zapomenutí. O její znovuobjevení se zasloužili Japonci, kteří ji přes třicet let používají jako sladidlo. Za celou dobu používání stévie v Japonsku neexistuje záznam o zdravotních potížích způsobených konzumací stévie. Evropa se dlouho bránila rozšíření této rostliny kvůli údajným negativním vedlejším účinkům steviolu, látce, která je obsažena ve stévii. Světová zdravotnická organizace (WHO) podrobila tuto rostlinu vědeckým expertízám (testům). V roce 2006 dospěla k výsledkům, že stévie nemá žádné vedlejší účinky. Až v roce 2011 Evropská komise schválila používání této rostliny jako přírodní sladidlo do nápojů a potravin.

Přínos stévie pro naše zdraví

Stévie obsahuje komplexy sladivých látek glykosidů, nazvaných souhrnně steviosid, rebaudisoid, dulkosid a steviolbiosid (nebo steviol). Tyto látky jsou obsaženy v celé rostlině kromě kořenů, nejvíce jsou obsaženy v listech rostliny. Kromě glykosidů obsahuje čerstvá stévie také vitamíny A, E, K, B, C, minerály hořčík, železo, vápník, fosfor, chróm, selen, kobalt, křemík a antioxidanty. Stévie snižuje vysoký krevní tlak, rozšiřuje cévy, má protizánětlivé účinky, zastavuje růst a množení bakterií, které způsobují zubní kaz, zklidňuje podrážděný žaludek, snižuje plynatost a kyselost žaludku a pomáhá stabilizovat hladinu glukózy v krvi. Je také dobrou prevencí proti ateroskleróze i zhoubným nádorům. Přestože stévie neobsahuje kalorie a je sladká, nezvyšuje produkci inzulínu, nepůsobí hlad a není návyková. Stévie je vynikajícím pomocníkem při hubnutí. Stévii lze konzumovat při všech onemocněních, kromě onemocnění zvýšené srážlivosti krve, trombózy, tj. nemocní, kteří užívají Warfarin nebo jiné látky na snížení srážlivosti krve nemohou používat stévii kvůli jejímu vyššímu obsahu vitamínu K.

Stévie v kuchyni

Stévie se používá jako sladidlo do pokrmů i do nápojů. Komu vadí zelená barva listů stévie např. v kávě nebo v zákuscích, může namočit stévii na několik hodin do horké vody nebo do horkého mléka a použít výluh. Stévii lze pěstovat doma Stévii lze koupit ve formě doplňků stravy nebo sušené listy rostliny v obchodech se zdravou výživou, v obchodech s bylinkami. Stévie je nenáročná rostlina, proto ji lze pěstovat i doma. Ideální umístění stévie je východní parapet nebo u okna. Stévii se daří v písčité půdě, která je hnojená organickými hnojivy a fosfáty, půda má být stále vlhká. Stévie má ráda světlo a teplo, teplota nesmí být nižší než 10 stupňů Celsia. Je škoda, že, stévie není používaná jako hlavní sladidlo. Je levná, snadno dostupná a zdraví prospěšná. Výrobky značené dia obsahují většinou fruktózu, která je hodně kalorická a podporuje ukládání tuku do tukových zásob nebo uměle chemicky vyrobená nekalorická náhradní sladidla, výrobky označené light obsahují většinou aspartam a jiná syntetická náhradní sladidla.

Zdroj:

http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A9vie_sladk%C3%A1

http://www.stevis.cz/pestovani-stevie.html http://deenamedia.blogspot.cz/2012/09/stevie.html

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.