Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Švestky – zdravý pamlsek s vysokým obsahem vlákniny

| autor: Evžena Janovská


zpět

 Když se řekne švestky, mnohému z nás se vybaví švestková povidla, švestkový kompot, slivovice nebo jedno z našich národních jídel, švestková omáčka s uzeným masem. Švestky jsou však chutné i čerstvé nebo sušené. A nejen chutné, ale i prospěšné našemu zdraví.

Co obsahují švestky

Kromě přírodních cukrů obsahují červenomodrá barviva antokyany. Tato barviva dodávají švestkám nejen charakteristickou tmavě modrou barvu, ale také nás chrání před nemocemi srdce a dokonce i před rakovinou. Antokyany spolu s kvercentinem a kyselinou chlorgenovou dělají ze švestek silný antioxidant. Díky vysokému obsahu draslíku mohou švestky pomoci i při regulaci vysokého krevního tlaku. Díky vysokému obsahu rozpustné i nerozpustné vlákniny a sladidla sorbitolu jsou švestky, zejména sušené, osvědčený prostředek proti zácpě. Avšak u jedinců trpících dráždivým tračníkem může sorbitol, obsažený ve švestkách, podráždit tlusté střevo. Švestky jsou také zásobárnou vitamínů a minerálů, např. vitamínů skupiny B, vitamínu E, vitamínu C, biotinu (vitamínu H), vápníku, fosforu, hořčík§. Ve švestkách najdeme také třísloviny a organické kyseliny. Díky těmto látkám jsou švestky skvělým lékem na revmatismus, dnu, nemoci srdce a cév, vysokou hladinu cholesterolu v krvi. Švestky nás chrání před aterosklerózou i před infarktem myokardu. Švestky mají také pozitivní vliv na činnost mozku a na dobrou náladu.

Kde sehnat kvalitní švestky?

Pokud nemáte zahrádku, je nejvhodnější koupit švestky od malopěstitelů, např. na trzích. Dobrou variantou jsou také švestky v bio kvalitě. Švestky, které najdeme v hypermarketech, jsou chemicky ošetřeny a navíc bývají sklizeny před dozráním. Švestky by neměly být příliš tvrdé. Dobrou známkou kvality a čerstvosti je stříbřité ojínění plodů. Sušené švestky jsou výborné, pokud jsou nesířené. Nesířené sušené švestky můžeme koupit na trzích nebo v prodejnách zdravé výživy.

Jak dělaly naše babičky švestková povidla

Švestková povidla patří mezi klenoty naší tradiční národní kuchyně. Naše babičky používaly k výrobě povidel sušené švestky nebo zcela dozrálé švestky, případně švestky přešlé prvními nočními mrazíky. Tyto švestky mají vyšší přirozený obsah cukrů, naše babičky nepoužívaly k výrobě švestkových povidel cukr. Omyté a nakrájené švestky vařily v hrnci na kachlových kamnech až do zahuštění. V některých oblastech se do švestkových povidel přidával badyán nebo vlašské ořechy včetně slupek.

Jak udělat pravá švestková povidla dnes

Pravá švestková povidla nenajdete v regálech hypermarketů, na tom, co tam najdete pod názvem švestková povidla, si moc nepochutnáte. Pravá švestková povidla si můžete koupit např. na farmářských trzích, ve farmách, nebo si je udělat sami. Není to těžké, k výrobě švestkových povidel potřebujete pouze tři suroviny: 3 kg švestek, 1,2 kg cukru krystal nebo krupice a 200 ml octa. Z uvedeného množství lze udělat šest velkých sklenic povidel. Švestky omyjeme a osušíme. A potom vás čeká nejhorší práce při výrobě povidel, odpeckování švestek a nakrájení nebo natrhání na kousky. Na tuto práci je vhodné si vzít jednorázové rukavice, jinak vám švestky obarví ruce nejméně na týden. Omyté a nakrájené švestky dáte do hrnce, zasypete cukrem, přidáte ocet, promícháte, zakryjete obalem (obal na rozdíl od pokličky propustí trochu vzduchu) a necháte stát nejméně přes noc, ideálně je 24 hodin. V polovině doby státní je dobré švestky promíchat. Hrnec se švestkami přesunete na plotnu a zprudka vaříte asi hodinu, celou dobu by měla směs probublávat. Švestky necedíte. Potom snižte teplotu a vařte „táhnutím“, tj. vařte na nejnižším stupni, dokud nemá směs správnou konzistenci, nesmí téct, ale nesmí být tuhá jako kámen, to je asi dvě hodiny. Povidla je třeba průběžně míchat, aby se nepřipálila. Po dosažení správné konzistence přendejte ještě horkou směs do zavařovacích sklenic, naplňte po okraj a hned otočte víčkem vzhůru, tím se povidla zakonzervují sama. Povidla vám vydrží rok, pokud vám ovšem nezachutnají na tolik, že je sníte dříve. Povidla lze ochutit celou skořicí nebo hvězdičkami badyánů nebo rumem, tak, že před naplněním vypláchnete sklenice rumem. Povidla tak získají jemnou vůni a navíc rum vydezinfikuje sklenice.

Do čeho se používají povidla

Použití povidel je široké, povidla se používají jako sladká pomazánka na chleba nebo na jiné pečivo, jako náplň do buchet, šátečků, koláčů, kynutých knedlíků nebo k bramborovým plackám. Švestková povidla mohou být i zdravou a vydatnou svačinou, např. je lze přidat do bílého jogurtu spolu s mletým, vařeným mákem nebo jinými přísadami, např. rozinkami, mandlemi, vlašskými ořechy. Ze švestkových povidel se připravuje chutná švestková omáčka, která je nedílnou součástí naší české kuchyně. Jedno z našich národních jídel je švestková omáčka s uzeným masem a bramborovými knedlíky. Švestková omáčka se podává také ke zvěřině, libovému vepřovému masu, hovězímu masu, kapru nebo ke kachně. Švestkovou omáčku lze též podávat k sójovému masu s rýží a rozinkami.

Recept na staročeskou švestkovou omáčku.

Švestková omáčka (1 porce)

Suroviny: ¼  litru vody, 2,5 lžic švestkových povidel, 1 lžíce strouhaného perníku, kousek celé skořice, 2 utlučené hřebíčky, 50 ml sladké smetany, 10 g rozinek

Postup: Do kastrolu s vodou přidáme povidla, perník, koření, smetanu, spařené rozinky, vše důkladně promícháme a za stálého míchání přivedeme k varu. Po přivedení k varu provaříme omáčku ještě cca 10 minut. Podáváme s uzeným masem a knedlíky.

Zdroj:

http://www.fiftyfifty.cz/svestky-lecive-plody-babiho-leta-3029536.php

http://www.vitalia.cz/clanky/svestky-pro-zdravi-vcetne-pecek/

http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/svestky-a-slivy---zdrava-pochoutka/

http://aktualitycz.cz/leciva-sila-svestek-prirodni-lek-proti-rakovine/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Povidla

http://www.svet-potravin.cz/clanek.aspx?id=3476

http://hobby.idnes.cz/svestkova-povidla-podle-babicky-tri-suroviny-a-parkrat-zamichat-pxu-/hobby-domov.aspx?c=A110823_110837_hobby-domov_bma

http://www.fiftyfifty.cz/Svestky-lecive-plody-babiho-leta-3029536.php

http://www.kralovehradeckyregion.cz/cz/gastrospeciality/recepty-z-kuchyne-krkonos-a-podkrkonosi-33102/

Vloženo 28.8 2014

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.