Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Víno pro zdraví i dobrou náladu

| autor: Evžena Janovská


zpět

Vinná réva je jednou z nejstarších kulturních rostlin, vinnou révu znali a pěstovali již ve starověkém Egyptě. Vinná réva patří mezi liánovité rostliny z čeledi révovitých, její listy jsou okrouhlé, se třemi až pěti laloky o průměru do 15 cm. Zralé plody, bobule, mají kulovitý, vejčitý nebo zaobleně válcovitý tvar. Jejich barva se pohybuje od zelené, zelenožluté, žluté po červenou až tmavofialovou. Hroznové víno je nejen ovoce, je také základní surovinou při výrobě oblíbeného nápoje vína.

Víno pro zdraví

Hroznové víno je nejen zdrojem glukózy a fruktózy, hroznové víno je bohatou zásobárnou látek prospěšných pro naše zdraví. Najdeme v něm beta-karoten, vitamín B1, B2, B3, B6, C, E, draslík, železo, hořčík, vápník, mangan, fosfor, měď, rozpustnou vlákninu, rostlinné bílkoviny, rostlinná barviva antokyany, které jsou silnými antioxidanty, kyselinu ellagovou, která má protirakovinné účinky, resveratrol, antioxidanty flavonoidy, bránící oxidaci cholesterolu způsobujícího arteriosklerózu, zabraňují i tvoření krevních sraženin v arteriích.

Resveratlrol a flavonoidy mají pozitivní účinky na cirkulaci krve, působí rozšíření cév, čímž zvyšují průtok krve. Snižují riziko vzniku trombózy a brání ukládání cholesterolu na vnitřních stěnách cév. Resveratrol má stejně, jako kyselina ellagová, protirakovinné účinky. Hroznové víno působí proti zácpě, udržuje rovnováhu střevní flóry, aktivuje detoxikační účinek jater zvýšenou produkcí žluče, díky močopudným účinkům a zásadotvornému působení v organismu pomáhá vylučovat z těla jedovaté odpadní látky, čímž ho čistí. Hroznové víno pomáhá také při nemocech ledvin, při otocích, dně, únavě. Hroznové víno může posloužit i jako rychlý zdroj k doplnění energie. Čerstvé hroznové víno i hroznové víno v podobě rozinek je možné v některých případech používat místo cukru jako přírodní sladidlo. Izolovaný hroznový cukr, pod názvem glukopur, okamžitě doplní energii, je výborným pomocníkem pro diabetiky při hypoglykemii. Avšak nemá blahodárné účinky hroznového vína.

Víno pro dobrou náladu

Víno jako nápoj není třeba představovat, mírné pití vína prospívá dobré náladě. Mírné pití vína pomáhá uvolňovat od stresu, zbavovat starostí i depresí. Jak se vyrábí tento oblíbený nápoj? Po sběru hroznů následuje jejich odstopkování a drcení. Při výrobě bílého vína na rozdíl od červeného vína odstraníme slupky lisováním. Následuje proces kvašení, nazývaný také fermentace, při kterém kvasinky proměňují jednoduché sacharidy, glukózu a fruktózu na alkohol a oxid uhličitý, který uniká do vzduchu. V této fázi se mošt vinné révy mění na víno. Další důležitou fází výroby vína je školení vína, které se skládá z několika kroků, prováděných pro zvýšení kvality budoucího vína. Mezi tyto kroky patří síření, které chrání víno před znehodnocením, čiření, při kterém se z vína odstraňují kalící částice a nestabilní látky, filtrace, kdy se pomocí filtrů odstraňují mikroorganismy a kalící částice a zrání. Zrání vína probíhá v dubových sudech nebo v nerezových tancích. Zralé víno se stáčí do skleněných lahví a zátkuje se korkovými zátkami.

Základní druhy vína

Bílé víno – se vyrábí z hroznů bílých a některých modrých vinařských odrůd.  Při jeho výrobě se naruší slupky hroznů, vznikne tzv. rmut, který se ihned lisuje a získává se čistý mošt ke kvašení. Bílým vínům vyrobených z červených nebo modrých hroznů se říká klaret.

Červené víno – se vyrábí pouze z modrých odrůd hroznů, pouze v nich je obsaženo červené barvivo. Bobule se odstopkují, pomelou a macerují, při čemž (leží několik dnů až týdnů ve vlastní šťávě, poté se lisují a vzniklý mošt se dokvasí na víno.

Růžové víno, tzv. Rosé – se vyrábí z modrých odrůd hroznů stejným způsobem jako červené víno, ale vyluhování barviva ze slupek do vinného moštu při výrobě trvá pouze krátkou dobu.

Víno jako nápoj pro zdraví

Vědci zjistili, že mírné pití vína, což znamená čtyři sklenice týdně, prospívá zdraví i dlouhověkosti. Ve víně najdeme nejen vodu, etylalkohol, glukózu a fruktózu. Víno obsahuje také enzymy, vitamíny C, B1, B2, B6,  resveratrol a další polyfenoly, také třísloviny, organické kyseliny, zejména kyselinu vinnou a kyselinu jablečnou, aminokyseliny i barviva, chlorofyl, karotin, xantofyl a antokyany minerální látky, jako je vápník, draslík, hořčík, křemík a zinek, fluor, měď, mangan, bór, chrom a síranové anionty.  Víno je bohatým zdrojem antioxidantů flavonoidů, které tlumí záněty a mají antibakteriální a antivirové účinky. Červené víno obsahuje více flavonoidů než bílé víno.

Obsahuje také větší množství resveratrolu, kvercetinu, myrcentinu a kamferolu. Resveratrol má protizánětlivé účinky, kvercetin tlumí alergickou reakci snížením produkce histaminů. Mírné pití vína snižuje riziko vzniku nemocí srdce, cév i nádorového onemocnění plic. Víno má také protizánětlivé účinky. Mírné pití vína dokonce pomáhá i při hubnutí. Je známý francouzský paradox, Francouzi nejsou obézní, přestože konzumují velké množství tuků. Jejich tajemství štíhlosti spočívá nejen v malých porcích, ale také v mírném pití vína a užívání si radostí života.

Pozitivní vliv na naše zdraví mají pouze kvalitní vína, nikoli levná vína v krabicích či PET lahvích. Vína v krabicích, v PET lahvích jsou ochuzena o cenné složky, avšak „obohacena“ o velké množství konzervačních a dalších chemických látek.

Jak správně kombinovat víno s jídlem?

Víno a jídlo musí vzájemně ladit, musí se spolu podporovat a doplňovat. Při kombinaci jídla a vína platí vzájemné působení základních chutí. Slaná chuť posiluje pocit hořkosti, hořká chuť umocňuje kyselou. Sladká chuť zmírňuje kyselou, slanou i hořkou. Harmonie dosáhneme tehdy, spojíme-li dvě chutě, které se doplňují. Čím delikátnější a jemnější pokrm, tím jemnější chuť a vůni by měl mít i zvolený druh vína. Jídla s výraznější chutí je možné kombinovat s chuťově plnějšími víny a naopak. Například lehké víno se nehodí k ostré orientální omáčce, výsledkem této kombinace je nevýrazná tekutina, dušená šunka zapitá výrazným a mohutným vínem také není chuťově nejlepší kombinace. Červená vína se podávají s tmavými pokrmy, bílá vína ke světlým masům, tj. k rybám, drůbeži, telecímu masu, světlým omáčkám a čerstvým sýrům. Víno se nepodává k jídlům okyseleným octem, k čokoládovým polévám, zavařeninám, vejcím.

Víno je možné použít i na přípravu slavnostních jídel, přičemž se jídlo a víno musejí vzájemně doplňovat. Nevýrazná jídla doplňují jemná vína. Víno by mělo být levnější, ale chuťově dobré. V žádném případě nesmí být zvětralé, zoxidované nebo dokonce zkažené. Víno přidáváme do jídla až na konec jeho úpravy, při dotváření konečné chuti, abychom zachovali aroma vína. Při vaření používáme kyselejší vína, červená i bílá.

Zdroj:
http://www.celostnimedicina.cz/hroznove-vino.htm
http://www.nasevyziva.cz/sekce-ovoce/clanek-hroznove-vino-reva-vinna-204.html
http://www.global-wines.cz/
http://www.vinoteka-benesov.cz/vino-k-jidlu/
http://www.onlinevinoteka.cz/clanky/vino-u-stolu/
http://zdravi-muze.zdrave.cz/druhy-vin-a-jeho-ucinky-na-nase-zdravi/
http://www.evinice.cz/o-vine/vino-a-zdravi
 

Vloženo 16. 9 2015

 

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.