Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Přínos Nordic walking pro kardiaky

| autor: Evžena Janovská


zpět

 Moderní životní styl s nadbytkem jídla a nedostatkem pohybu si vybírá svou daň v podobě chronických onemocnění jako je diabetes mellitus, obezita, hypertenze a další nemoci srdce, ateroskleróza a další nemoci cév. Zdravá strava a zanechání kouření může zabránit vzniku srdečního infarktu i mozkovou mrtvice.

Význam pohybu pro srdeční onemocnění

Srdce je sval, který potřebuje pravidelné cvičení, aby s každým srdečním rytmem efektivně pumpoval krev. Pravidelná pohybová aktivita pomáhá zpomalit zúžení tepen na srdci a mozku, pomáhá redukovat nadbytečné tukové zásoby, optimalizovat hodnoty krevního tlaku, hodnoty hladiny cholesterolu v krvi a udržovat fyziologickou hladinu glukózy v krvi. Pravidelné fyzické cvičení je také životně důležité, neboť snižuje riziko cévní mozkové příhody o více než 25 % a riziko ischemické choroby srdeční o více než 40 %. Pohybovou aktivitou trénujeme výkonnost srdce a zvyšujeme kvalitu cévního systému, kterým je krev transportována do svalů, ale i našich orgánů. Ne každý pohyb je vhodný, nesprávně zvolená pohybová aktivita přináší více škody než užitku.

Proč je nordic walking prospěšný našemu srdci

Chůze je pro člověka nejpřirozenější forma pohybu. Není náhoda, že naši předci netrpěli nemoci srdce, cév, bolestmi kloubů, obezitou. Jednou z příčin byla nutnost překonávat vzdálenosti pěšky, automobily, letadla, byly pro ně neznámé pojmy. Pro optimální trénink našeho srdce je nejvhodnější cyklická aerobní aktivita, což v podstatě znamená vytrvalostní pohyb. S každým vykročením stáhneme lýtkový sval, tím stlačíme i žíly, které jím procházejí, a tak pumpujeme krev z nohou zpátky k srdci. Tento druh pohybové aktivity podporuje také tvorbu „dobrého“ cholesterolu HDL, čímž brání kornatění tepen a tedy eliminuje významný rizikový faktor vzniku kardiovaskulárních poruch. Pravidelná chůze pomáhá zajistit dostatečnou funkčnost krevního oběhu. Pokud nebudeme mít dostatečně funkční krevní oběh daný správnou funkcí cévního systému a adekvátní „pumpu“ - naše srdce, které nám „žene krev do žil“, přicházejí mnohé komplikace nejen na svalovém aparátu (křeče svalů, únava a bolest svalů), ale i další označované jako kardiovaskulární poruchy. Například se jedná o křečové žíly (varixy), otoky dolních končetin, dušnost, bolest na hrudi, anginu pectoris či infarkt myokardu.

Nordic walking, tzv. severská chůze je o 40 % efektivnější než běžná chůze. Na rozdíl od běžné chůze jsou při nordic walking zapojeny do činnosti také svaly horní poloviny těla, čímž více trénujeme srdce. Nordic walking umožňuje vzpřímení těla, které je předpokladem zdravé chůze, je šetrnější vůči našim kloubům než běžná chůze. Jako každý výkonnostní trénink má nordic walking pozitivní účinky na kardiovaskulární a pulmonální funkce. Zlepšuje koordinaci, výdrž a zvyšuje cerebrální prokrvení. Zvláštnostmi nordic walking  je zvyšující se zapojení malých a velkých kloubů s odlehčením a zároveň zatížení četných svalových skupin. Nordic Walking je ideální nástroj, jak přivést i kardiaky k pravidelnému tělesnému výkonnostnímu tréninku. Výhodou nordic walking je jeho snadná dostupnost pro všechny výkonnostní kategorie. Nordic walking mohou provozovat profesionální sportovci i lidé s onemocněním srdce a cév.

Závěry výzkumů přínosu nordic walking pro kardiaky

Naši i zahraniční odborníci v oblasti kardiologie provedli během posledních let několik výzkumů týkajících se přínosu nordic walking pro kardiaky. Vědci porovnávali účinky běžné chůze s účinky nordic walking. Došli k závěru, že nordic walking zlepšuje zdravotní stav pacientů se srdečním selháním a je vhodné ho zařadit mezi rehabilitační cvičení pro kardiaky. Aerobní cvičení u pacientů se srdečním selháním zlepšuje kvalitu života a snižuje selhání související s hospitalizací srdce. Nordic walking vykazuje příznivé účinky na klidové srdeční frekvence, krevního tlaku, zátěžové kapacity, maximální spotřeby kyslíku, a kvalitu života pacientů s různými chorobami. Proto je doporučován jako nástroj primární a sekundární prevence. Nordic walking je přínosem pouze tehdy, když je prováděn správnou technikou. Některé nemocnice, např. nemocnice v Přerově nabízejí kurzy nordic walking.

Zdroj:

 http://www.escardio.org/about/press/press-releases/pr-12/Pages/nordic-walking-improve-health.aspx

 http://www.onlinecjc.ca/article/PIIS0828282X13001487/related?article_id=S0828-282X(13)00148-7

http://www.ajpmonline.org/article/S0749-3797(12)00710-6/fulltext

http://www.mdlinx.com/cardiology/news-article.cfm/4865562/heart-failure-walking

http://www.world-heart-federation.org/what-we-do/world-heart-day/get-involved/about-workplace-wellness-programmes

http://www.symbinatur.com/Nordic-Walking-medicinske-aspekty-noveho-vykonnostniho-treninku-clanek-661.html

http://olomoucky-kraj.5plus2.cz/nemocnice-nabizi-kurzy-nordic-walking-dxx-/prerov.aspx?c=A130801_052009_ppd-prerov_25133

http://www.fnol.cz/klinika-telovychovneho-lekarstvi-a-kardiovaskularni-rehabilitace-tour-nordic-walking-2011-sekce_604.html

 http://www.pavla-sulcova.cz/homepage/srdce

 

 Vloženo 2.5 2014

 

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.