Informační portál Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR z.s.

Jarní očista

| autor:


zpět

Co je očista těla

Očista, těla, detoxikace je zbavení organismu toxických látek. Jedná se o kyseliny vzniklé při metabolizmu proteinů (kyselina sírová a kyselina fosforečná), sacharidů a tuků (kyselina octová, kyselina mléčná), při svalové činnosti (kyselina mléčná), při povrchním dýchání (vede ke zvýšené koncentraci oxidu uhličitého v krvi), při stresu a negativních emocích (např. strach, smutek, hněv). Všechny vzniklé kyseliny jsou toxické a je třeba je z těla co nejrychleji odstranit, ale nejprve musí být neutralizovány minerálními látkami.

Proč potřebujeme očistit své tělo

Kyseliny v lidském organismu je třeba neutralizovat (kyseliny a zásady musí být v organismu v rovnováze), k tomu slouží minerální látky, nedostává-li jich tělo dostatečné množství v potravě, bere si je ze svých zásob (z kostí, zubů, chrupavek, kloubních pouzder, šlach, nehtů, krve, cév, vlasů, vlasové pokožky), tyto minerální látky organismu chybí. Je-li tělo díky nedostatečnému příjmu minerálních látek potravou je brát ze svých zásobáren, organismus rychleji stárne. Z kyselin neutralizovaných minerálními látkami se stávají vlivem chemických reakcí soli. Tyto soli musí být z těla vyloučeny, voda je nejen potřebným rozpouštědlem, které rozpustí soli vzniklé neutralizací kyselin, ale též transportním prostředkem, který je vyloučí z těla. Tyto odpadní látky se vylučují ledvinami, plícemi a kůží. Jsou-li tyto odpadní látky z těla vyloučeny, dochází k udržení acidobazické rovnováhy. Nejsou-li soli zneutralizovaných kyselin rozpuštěny a vyloučeny z těla, dochází k usazení solí zneutralizovaných kyselin v organismu. Každá toxická látka, každá kyselina musí být po rozpuštění (po rozpuštění se zneutralizovaná látka, tj. vázaná kyselina uvolní a stane se aktivní) znovu zneutralizována minerálními látkami. Jinak se ukládá v těle, kde působí toxicky. Vlivem nadbytku toxických látek v organismu (jedná se o kyseliny a usazené soli zneutralizovaných kyselin) a nedostatku minerálních látek v těle dochází k mnoha různým chorobám

Základem očistné kůry je voda

Při jarní očistné kůře je nutné hodně pít, cca 2 až 3l denně. Nejvhodnější nápoj je obyčejná pitná voda. Voda je nejdůležitějším prostředkem proti překyselení organismu. Voda působí na naše tělo zásadotvorně, je transportním prostředkem pro kyslík a živiny, odvádí z našeho těla zplodiny látkové výměny. Pro význam vody pro naše zdraví svědčí skutečnost, že cca 75 % našeho těla tvoří voda, obsah vody v buňkách je 60 až 70 %. Očistnou kůru můžeme začít vodou, do které jsme přidali jedlou sodu. Jedlá soda zvyšuje očistný účinek vody. Při očistné kůře bychom se měli vyhnout perlivé vodě, která působí kyselinotvorně. Po dobu jarní očistné kůry bychom se měli vyhnout také všem slazeným nápojům, alkoholu, černé kávě a černému čaji, tyto nápoje působí na naše tělo kyselinotvorně.

Zelenina a další zásadotvorné potraviny

Při jarní očistné kůře je nutné se vyhnout kyselinotvorným potravinám, tj. cukru, bílé mouce a výrobkům z ní, uzeninám, masu, tučným a sladkým jídlům. A naopak konzumovat zásadotvorné potraviny, to znamená potraviny, které v našem těle působí zásadotvorně. Nelze se řídit chutí, např. citróny mají velmi kyselou chuť, v našem těle však působí zásadotvorně. Nejvhodnější je kořenová zelenina, červená řepa, kysané zelí, kvašená zelenina, tzv. pickles, šťávy z čerstvé zeleniny, nejlépe z červené řepy, mrkve. Výborným prostředkem pro detoxikaci těla je všechna zelenina. Pro jarní očistnou kůru je vhodná zeleninová polévka, kdy se ve vodě uvaří mrkev, celer, petržel, cibule, česnek, brokolice, nakonec se přidá sůl, nejlépe mořská a polévková lžíce oleje. Vhodné je také pít šťávy z čerstvé zeleniny a čerstvého ovoce, výborná je např. šťáva z mrkve, červené řepy.

Mezi zásadotvorné potraviny patří kromě zeleniny všechny druhy ovoce kromě švestek a brusinek. Silné zásadotvorné účinky mají i zakysané mléčné výrobky jako je např. podmáslí, kyška, biokys, bílý jogurt s živými bakteriálními kulturami. Zásadotvorně působí také jáhly, vařené brambory a pohanka, která je pro svůj nízký obsah kalorií skvělou potravinou pro hubnutí. Mírný zásadotvorný účinek má mléko, tvaroh a tvarohové sýry typu žervé. Tvrdé sýry naopak působí v našem těle kyselinotvorně.

Další pomocníci při jarní očistné kůře

Mezi další pomocníky jarní očisty patří dostatek pohybu, správný způsob dýchání, dostatek spánku a odpočinku, relaxace.

Vhodnou pohybovou aktivitou je chůze, která je nejpřirozenějším pohybem. Tzv. severská chůze, nordic walking, pokud je správně prováděný správnou technikou a správnými holemi, pomůže nám zbavit se nejen škodlivých látek, ale i nadbytečných kil a rychleji získat lepší fyzickou i psychickou kondici.

Hluboké dýchání vede k očistě těla. Povrchové dýchání vede ke zvýšení koncentraci oxidu uhličitého v krvi a následně k poklesu pH. Lidé s nedostatkem pohybové aktivity dýchají povrchově. Správný způsob dýchání je hluboké dýchání. Čím dýchá člověk hlouběji a pomaleji, tím je uvolněnější a snižuje se koncentrace oxidu uhličitého v krvi. Pro nácvik hlubokého dýchání je výborný nordic walking, který při správné technice vede k hlubokému dýchání, kromě toho je provozován na čerstvém vzduchu. Pohybová aktivita na čerstvém vzduchu podporuje očistu těla.

Dalšími pomocníky je dostatek spánku i odpočinku a také psychická pohoda. Stres působí v našem těle velmi silně kyselinotvorně. Jako relaxace může být masáž, sprcha, aromaterapie, procházky přírodou. Pobyt v přírodě je prospěšný pro naše zdraví i pro naši psychiku.

Při jarní očistné kůře pomohou i bylinky

Při jarní očistné kůře může pomoci kopřiva, která rozpouští škodlivé látky a čistí krev. Kmín, který odvodňuje a odstraňuje z těla toxické látky. Velmi známý je kmínový čaj, který připravíme tak, že jednu lžičku kmínu zalijeme hrnkem vroucí vody a necháme cca 10 minut louhovat. Pro jarní očistnou kůru je vhodný také čaj z kořene pampelišky a salát z jejích mladých listů. Vhodný je i neslazený zelený čaj a čaj z ostropestřce mariánského. Ostropestřec mariánský regeneruje jaterní tkáň, játra hrají klíčovou roli při odstraňování škodlivých látek z těla a při očistě těla. Léčivé účinky mají semena, užívá se nálev ze lžičky rozmělněných plodů na šálek vody dva až třikrát denně, nebo tři až čtyřikrát denně přímo čajová lžička prášku. Očistné účinky na naše tělo má také česnek, který kromě očisty těla posílí náš imunitní systém.

Očistu těla je třeba provádět s ohledem na svoji fyzickou a psychickou kondici a na svůj zdravotní stav. Jinak tělu uškodíme, místo abychom mu pomohli, např. hladovkou nebo jednostrannou stravou.

Zdroj

Herman Aihara, Kyseliny a zásady, překlad: Ing. Karel Machala, vydavatel.: nakladatelství ANAG, vydáno v roce 2009 v Olomouci, ISBN 978-80-7263-531-3

Peter Jentschura, Josef Lohkaemper, Zdraví díky odkyselení a vyloučení škodlivin, překlad: PHDr. Martin Lachout PhD, vydavatel: nakladatelství Vladislava Šafratová, vydáno v roce 2009 v Praze, 1. vydání, ISBN 13:978-3-933-874-33-7

Marianne E. Meyer, Detoxikace a posilování imunity v praxi, překlad: Eva Bosáková, vydavatel: Fontána, vydáno v roce 2006 v Olomouci, 1. vydání, ISBN 80-7336-337-2

 

 

 

© SPCCH Všechna práva vyhrazena.Webdesign by Proxima design.